Dolny Śląsk w finałach UEFA Regions’ Cup

W rozegranym w San Giuliano meczu 3. kolejki eliminacyjnego turnieju UEFA Regions” Cup reprezentacja Dolnego Śląska przegrała z Toskanią (Włochy) 1:2, lecz mimo to wywalczyła awans do turnieju finałowego. W osiągnięciu tego ogromnego sukcesu duży udział mają ludzie związani ze Ślęzą Wrocław.

To drużyna z Włoch musiała w tym meczu wygrać, by zachować szansę na awans. Nie może więc dziwić, że w pierwszej połowie (opieramy się na relacji tekstowej) gospodarze częściej atakowali, co przełożyło się na ilość strzałów i rzutów rożnych. Tym co mogło nas niepokoić była spora ilość żółtych kartek jakimi naszych zawodników „obdarowywał” arbiter z Bułgarii. Po zaledwie 32 minutach aż czterech Dolnoślązaków miało już takie na koncie. Gdy wydawało się już, że do przerwy kibice goli nie zobaczą, w 44 min. Mateusz Jaros zdobył gola ustawiającego reprezentację Dolnego Ślaska w komfortowej sytuacji. Na drugim stadionie w tym momencie Szwajcarzy prowadzili z drużyna z Mołdawii 3:0, a to oznaczało, że Włosi aby pozbawić naszą kadrę awansu, musieliby po przerwie strzelić 3. bramki.
Po zmianie stron nasza drużyna długo kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku, z każdą kolejną minutą przybliżając się do upragnionego awansu. W 77 min. gospodarze zdobyli bramkę kontaktową, a w doliczonym czasie zrobiło się bardzo nerwowo, gdyż wyszli na prowadzenie. Na więcej już nie było ich stać, dzięki czemu po ostatnim gwizdku sędziego w obozie naszej reprezentacji wybuchła ogromna radość.

TOSKANIA – DOLNY ŚLĄSK 2:1 (0:1)

0:1 Jaros 44′
1:1 Sciapi 77′
2:1 Rossi 90+1′

Dolny Śląsk – Spaleniak, Jaros, Magdziak, Ciupka (54’Jakóbczyk), Borowy, Buryło, Pożarycki, Tomaszewski (81’Galas), Traczyk (57’Kluzek), Bohdanowicz, Niewiadomski

żółte kartki – Magdziak, Bohdanowicz, Borowy, Ciupka, Tomaszewski, Spaleniak, Buryło

4. Ialoveni 3 0 1-14

Turniej finałowy odbędzie się w czerwcu 2019 roku, a jego gospodarzem będzie jeden z finalistów. Oprócz Dolnego Śląska awans do grona najlepszych regionalnych reprezentacji europy wywalczyły też zespoły : West Slovak Football Associations (Słowacja), Ligue de Normandie (Francja), Istanbul (Turcja), Bavarian Football Association (Niemcy), Castilla y León (Hiszpania), KFS Hradec Králové (Czechy). Ostatniego finalistę poznamy po turnieju, który 18. października się w Irlandii Północnej, a oprócz gospodarzy zagrają w nim drużyny z Rosji, Macedonii i Portugalii.

Gratulując drużynie Dolnego Śląska awansu, jesteśmy bardzo dumni z faktu, że opierała się ona w dużej mierze na ludziach Ślęzy Wrocław. W kadrze znalazło się aż 8. piłkarzy – Kajetan Łątka, Maciej Tomaszewski, Adrian Repski, Kornel Traczyk, Mateusz Kluzek, Jakub Bohdanowicz, Adrian Niewiadomski, Jakub Jakóbczyk, a w sztabie Jacek Opałka (trener), Marcin Herc (trener bramkarzy), Damian Wdowik (fizjoterapeuta) i niezastąpiony Robert Sawicki, który dbał o każdy szczegół wyprawy do Włoch. Jest jeszcze jedna osoba której należą się gratulacje po osiągnięciu tego dużego sukcesu. Ten człowiek (wtajemniczeni wiedzą o kogo chodzi) pozostał w kraju, ale miał ogromny wpływ na budowę reprezentacji, jej taktykę i sposób grania.