III liga 2017/2018 – Zapowiedź przedsezonowa

W sobotę (5 sierpnia) zainauguruje rozgrywki III liga (grupa 3). Zapraszamy na subiektywną ocenę możliwości poszczególnych drużyn.

Liga zapowiada się bardzo ciekawie i wydaje się, że będzie bardziej wyrównana niż w ubiegłym sezonie. Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że któraś z drużyn będzie tak odstawać od reszty jak Olimpia Kowary w poprzednich rozgrywkach. Praktycznie w każdym zespole doszło do wielu zmian kadrowych, a w kilku też na stanowisku trenera. Oznacza to, że możemy mówić o całkiem nowym rozdaniu, w którym każda z drużyn w teorii ma w tej chwili takie same szanse.

Podobnie jak w poprzednim sezonie do II ligi awansuje mistrz III ligi, a opuszczą ten poziom rozgrywkowy 3. drużyny. Liczba ta może jednak ulec zwiększeniu, nawet do 7. drużyn. Uzależnione jest to od postawy GKS-u Jastrzębie, ROW-u Rybnik, MKS-u Kluczbork i Rozwoju Katowice w rozgrywkach II ligi.

woj. śląskie – 7 zespołów
woj. dolnoślaskie – 6 zespołów
woj. opolskie – 3 zespoły
woj. lubuskie – 2 zespoły

RUCH ZDZIESZOWICE – Najwyższy poziom rozgrywkowy – III (II liga – 4 sezony). Najwyższe miejsce – 5 (2011/2012)

Wicemistrz poprzedniego sezonu i w najbliższych rozgrywkach zaliczać się będzie do grona faworytów. O sile zespołu przekonać się można było w meczach pucharowych, w których Ruch wyeliminował drugoligowe drużyny Olimpii Elbląg i Gryfa Wejherowo.

REKORD BIELSKO-BIAŁA – Najwyższy poziom rozgrywkowy – IV (III liga). Najwyższe miejsce – 3 (2013/2014, 2015/2016, 2016/2017)

Od kilku sezonów Rekord regularnie plasuje się w czołówce rozgrywek, i wszystko wskazuje na to, że i teraz powinno być podobnie.

KS POLKOWICE – Najwyższy poziom rozgrywkowy – I (ekstraklasa – 1 sezon). Najwyższe miejsce – 12 (2003/2004)

Wydaje się, że polkowiczanie mają największe predyspozycje z dolnośląskich ekip, by włączyć się do rywalizacji o awans.

MIEDŹ II LEGNICA – Najwyższy poziom rozgrywkowy – IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 4 (2015/2016)

Rezerwy Miedzi nie powinny mieć większego problemu, by uplasować się w środku tabeli. W razie jakiegokolwiek zagrożenia mogą się przecież posiłkować piłkarzami z szerokiej kadry grającego w I lidze pierwszego zespołu.

STAL BRZEG – Najwyższy poziom rozgrywkowy – III (III liga) – Najwyższe miejsce – 2 (1977/1978)

Ze Stalą pożegnało się kilku kluczowych piłkarzy (m.in. K. Gancarczyk i Żegleń). Może to, choć nie musi, wpłynąć na jakoś gry drużyny, bo pozyskani zawodnicy są w stanie te straty zrekompensować.

SKRA CZĘSTOCHOWA – Najwyższy poziom rozgrywkowy – IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 2 (2011/2012)

Podobnie jak przed rokiem typujemy Skrę do grona drużyn, które mogą w lidze namieszać.

STAL BIELSKO-BIAŁA – Najwyższy poziom rozgrywkowy – II (II liga – 7 sezonów) – Najwyższe miejsce – 2 (1973/1974)

W poprzednim sezonie Stal wymieniana była w gronie faworytów i zawiodła na całej linii. Teraz, przed startem nowych rozgrywek trudno wyrokować na co stać Stal. Być może pod wodzą nowego trenera drużyna ta zdoła się odbudować.

PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE – Najwyższy poziom rozgrywkowy IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 6 (2009/2010)

W Pawłowicach doszło do małej rewolucji kadrowej. Sztab szkoleniowy poszukiwał głównie zawodników młodzieżowych, którzy mieliby wkomponować się w zaawansowany wiekowo zespół. W sparingach wyglądało to nieźle, ale więcej o aktualnej sile Pniówka będziemy wiedzieć po kilku ligowych kolejkach.

ŚLĘZA WROCŁAW – Najwyższy poziom rozgrywkowy – II (II liga – 11 sezonów) – Najwyższe miejsce – 3 (1992/1993)

O naszym zespole już wkrótce napiszemy więcej w osobnym artykule.

PIAST ŻMIGRÓD – Najwyższy poziom rozgrywkowy IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 7 (2013/2014)

Sporo zmian nastąpiło w Żmigrodzie. trzech piłkarzy trafiło do zespołów drugoligowych, a zrezygnowano też z kilku innych. W ich miejsce w Piaście pojawili się zawodnicy, których nazwiska nie są anonimowe dla kibiców (m.in. Sikora, Juchacz, Trzepacz). Wydaje się, że w tym sezonie Piast powinien uplasować się w ścisłej czołówce, bo potencjał kadrowy i organizacyjny w pełni do tego ten klub upoważnia.

FALUBAZ ZIELONA GÓRA – Najwyższy poziom rozgrywkowy – II (II liga, jeszcze jako Lechia – 6 sezonów) – Najwyższe miejsce – 12 (1997/1998)

Jeszcze kilka tygodni wstecz nie wiadomo było, czy zespół przystąpi do rozgrywek. Zdarzało się nawet, że piłkarze nie wychodzili na trening. Ostatecznie Falubaz w III lidze zagra. Podobno skład został odmłodzony. Piszemy podobno, bo trudno było uzyskać więcej informacji o klubie, którego strona internetowa na temat zmian kadrowych milczy. Nie pozostaje nam nic innego, jak typować zielonogórska ekipę wśród tych, których celem będzie uniknięcie degradacji.

GÓRNIK II ZABRZE – Najwyższy poziom rozgrywkowy IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 4 (2015/2016)

Rezerwy Górnika w poprzednim sezonie często korzystały ze „spadów”. Jeśli teraz będzie podobnie, to zespół ten powinien bez problemu uplasować się w środku tabeli.

LECHIA DZIERŻONIÓW – Najwyższy poziom rozgrywkowy II (II liga – 3 sezony) – Najwyższe miejsce – 9 (1993/1994)

Lechia znana była głównie z tego, że stawiała na młodzież. Tym razem postanowiono jednak bardziej postawić na doświadczenie. Ma to sprawić, że klub z Dzierżoniowa rywalizować będzie o coś więcej niż tylko o utrzymanie.

UNIA TURZA ŚLĄSKA – Najwyższy poziom rozgrywkowy – IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 15 (2016/2017)

Po ruchach kadrowych jakich dokonano w Turzy Śląskiej, raczej nie można się spodziewać, że i w tym sezonie Unia grać będzie o coś więcej, niż uniknięcie degradacji.

STILON GORZÓW WLKP. – Najwyższy poziom rozgrywkowy II (I i II liga – 22 sezony) – Najwyższe miejsce – 3 (1980/1981, 1981/1982)

Do III ligi powróciła jedna z najbardziej w jej składzie znanych marek, jaką jest Stilon. W lecie mówiło się jednak więcej nie o samych piłkarzach, a o zawirowaniach w klubie. Dwukrotnie powoływano nowy zarząd, a audyt wykazał duże zadłużenie w klubowej kasie. Wygląda jednak na to, że sytuacja się uspokoiła, a transfery poczynione przez Stilon każą przypuszczać, że beniaminek ( w przypadku Stilonu brzmi to śmiesznie) może w lidze mocno narozrabiać.

ZAGŁĘBIE II LUBIN – Najwyższy poziom rozgrywkowy – III (III liga) – Najwyższe miejsce – 13 (2006/2007)

Mówi się, że Legia chce wprowadzić rezerwy do II ligi. Podobnie wygląda sytuacja z Lechem. Patrząc na potencjał rezerw Zagłębia, nie zdziwilibyśmy się gdyby i ten klub powalczył o awans. Wszystko zależeć jednak będzie, jak do tego tematu podejdzie zarząd klubu.

GWAREK TARNOWSKIE GÓRY – Najwyższy poziom rozgrywkowy – V (IV liga) – Najwyższe miejsce – 1 (2016/2017)

Trudno powiedzieć na co będzie stać beniaminka z Tarnowskich Gór. W klubie tym przetestowano w okresie przygotowawczym aż 55. piłkarzy, co nadaje się chyba do księgi rekordów.

POLONIA GŁUBCZYCE – Najwyższy poziom rozgrywkowy – IV (III liga) – Najwyższe miejsce – 13 (3013/2014)

Kolejny beniaminek, co do którego trudno snuć prognozy na co go stać. Wszystko pokaże liga.

Dariusz Parossa