III liga – Podsumowanie rundy jesiennej

Runda jesienna rozgrywek III ligi dobiegła już końca. Prezentujemy naszą subiektywną ocenę wszystkich drużyn.

 

1. GÓRNIK POLKOWICE 43 pkt
Najlepszy strzelec – Mariusz Szuszkiewicz – 13. bramek

Górnik typowany był jako główny kandydat do awansu i jesienią z tej roli wywiązał się znakomicie. Polkowiczanie maksymalnie wykorzystali atut własnego boiska, odnosząc na nim komplet (9) zwycięstw. 5 pkt przewagi nad wiceliderem i 9. nad trzecim zespołem w tabeli, to duży handicap przed rundą wiosenną, która dla polkowiczan może być jednak trudniejsza, bowiem tym razem częściej grać będą w delegacjach, w tym czekają ich potyczki w Lubinie, Wrocławiu i Tarnowskich Górach, czyli z całą ścisłą czołówką.
Nasza ocenia – Nie może być inna niż znakomita.

2. ZAGŁĘBIE II LUBIN 38 pkt.
Najlepszy strzelec – Olaf Nowak – 9. bramek

Połączenie młodości z doświadczeniem piłkarzy grających w ekstraklasie, a nawet reprezentacji Polski, przyniosło bardzo dobry efekt. Zagłębie świetnie spisywało się u siebie (7. zwycięstw, 1. remis), ale na wyjazdach już troszkę gorzej. W sumie jednak bilans zespołu jest znakomity, można by rzec, że nawet nadspodziewanie dobry. Można się teraz zastanawiać, jakie plany w stosunku do trzecioligowców ma zarząd klubu. Czy będzie on dążył do tego, by druga drużyna była pierwszą spośród rezerw ekstraklasowców, która awansuje do II ligi.
Nasz ocena – Bardzo dobra.

3. ŚLĘZA WROCŁAW 34 pkt.
Najlepsi strzelcy – Mateusz Kluzek, Jakub Jakóbczyk – 6. bramek

Podsumowanie jesieni w wykonaniu Ślęzy zamieściliśmy w osobnym artykule.
Nasza ocena – Dobra runda, choć z niedosytem.

4. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 30 pkt.
Najlepszy strzelec – Sławomir Pach – 5. bramek

Przed sezonem typowaliśmy zespół Gwarka do czołowych miejsc w tabeli. To się potwierdziło, ale strata punktowa do najlepszych jest większa niż można było się spodziewać. Wynika ona głównie z tego, że tarnogórzanie zbyt dużo punktów stracili na własnym obiekcie. Wydaje się, że marzenia o awansie w tym sezonie stają się mało realne.
Nasza ocena – Dobrze, choć spodziewaliśmy się, że będzie trochę lepiej.

5. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE 29 pkt.
Najlepszy strzelec – Rafał Adamek – 9. bramek

Udana runda ekipy z Pawłowic, która była przedłużeniem równie udanej wiosny z minionego sezonu. Pniówek spisywał się bardzo solidnie, a zgromadzony kapitał punktowy sprawia, że zespół ten wiosnę powinien mieć bardzo spokojną, bo raczej ani awans, ani spadek mu nie grozi.
Nasza ocena – Dobrze, a nawet lepiej niż oczekiwaliśmy.

6. REKORD BIELSKO-BIAŁA 27 pkt.
Najlepszy strzelec – Damian Hilbrycht – 10. bramek

Pozycja niby wysoka, ale naszym zdaniem Rekord stać było na więcej. Zespół ten rozegrał aż 10. spotkań u siebie. Nie przegrał żadnego z nich, ale aż w pięciu zremisował. Dodając jeszcze jeden remis na wyjeździe, Rekord stał się drużyną, która najczęściej dzieliła się punktami z przeciwnikami.
Nasza ocena – Przeciętna runda, spodziewaliśmy się lepszej postawy tej drużyny.

7. GÓRNIK II ZABRZE 25 pkt.
Najlepszy strzelec – Marcin Urynowicz – 9. bramek.

Po fatalnym początku i bardzo kiepskich rezultatach na własnym boisku (2 pkt w 5. meczach), z biegiem czasu rezerwy Górnika grały coraz lepiej i w efekcie oddaliły się od strefy spadkowej. W sumie wydaje się, że jak na rezerwy i mnóstwo rotacji w składzie, zespół ten spisał się całkiem nieźle.
Nasza ocena – W normie

8. PIAST ŻMIGRÓD 25 pkt.
Najlepszy strzelec – Mikołaj Juchacz – 5. bramek

Rycerze wiosny poprzedniego sezonu, jesienią nie byli już tak skuteczni. Wpływ na postawę drużyny, zwłaszcza w ostatniej części jesieni, miała plaga kontuzji. Mimo to, po Piaście można było oczekiwać troszkę więcej.
Nasza ocena – Przeciętnie

9. RUCH ZDZIESZOWICE – 24 pkt.
Najlepszy strzelec – Dariusz Zapotoczny – 5. bramek

Po tym zespole spodziewaliśmy się zdecydowanie więcej. Tymczasem Ruch stał się typowym ligowym przeciętniakiem, który jest w stanie podjąć rywalizację z najlepszymi, czego jednak zbyt często nie czynił.
Nasza ocena – Poniżej oczekiwań.

10. MIEDŹ II LEGNICA – 23 pkt.
Najlepsi strzelcy – Patryk Makuch, Marcin Garuch – 5. bramek

Miedź II była jesienią najsłabszą z drużyn rezerw. Nie można jednak powiedzieć, że zawiodła. Częste rotacje w składzie sprawiły, że zespół ten grał w przysłowiową kratkę, raz lepiej, raz gorzej.
Nasza ocena – Raczej w normie

11. RUCH RADZIONKÓW – 22 pkt
Najlepszy strzelec – Robert Wojsyk – 10. bramek

Najwyżej klasyfikowany z beniaminków, co już daje dobrą ocenę tej drużynie. Ruch grał falami. Po serii dobrych meczów przychodziła seria kiepskich. W sumie jednak było nie najgorzej, co jednak nie świadczy o tym, że w Radzionkowie można już spać spokojnie.
Nasza ocena – Całkiem nieźle.

12. STAL BRZEG – 20 pkt.
Najlepszy strzelec – Damian Celuch

Największe rozczarowanie rundy. Zespół, który w poprzednim sezonie liczył się w rywalizacji o awans, teraz gra o uniknięcie degradacji. Głównym tego powodem był chyba brak stabilizacji kadrowej. Zmieniali się zarówno trenerzy jak i piłkarze. Dochodziło bowiem do takich sytuacji, że zawodnik odszedł z klubu bo nie widział go w kadrze jeden ze szkoleniowców, a ten drugi sięgnął po niego ponownie. Dopiero pod koniec rundy Stal zaczęła łapać właściwy rytm, co jednak nie pozwala myśleć tej drużynie o spokojnej zimie.
Nasza ocena – Kiepsko

13. FOTO-HIGIENA GAĆ 18 pkt.
Najlepszy strzelec – Dominik Wejerowski – 8. bramek

W Gaci chyba nie spodziewano się, że powrót do zreformowanej III ligi będzie tak ciężki. Zespół mający w składzie ogranych na wyższych poziomach rozgrywkowych piłkarzy, boleśnie zderzył się z trzecioligową rzeczywistością i wiosną będzie musiał ciężko się napracować, by uniknąć degradacji.
Nasza ocena – Słabo, a nawet bardzo słabo.

14. MKS KLUCZBORK – 17 pkt.
Najlepszy strzelec – Kamil Nitkiewicz – 4. bramki

Dwa lata i dwa spadki z rzędu. Teraz też nie jest wesoło, bo MKS na ten moment otwiera strefę spadkową (patrz tabela II ligi). Fakt, że zespół został mocno przebudowany nie jest do końca usprawiedliwieniem słabej w jego wykonaniu jesieni. Swoje szansy na poprawę kiepskiej sytuacji, MKS wiosną szukać może w tym, że aż 11. razy zagra w roli gospodarza. Tylko, że wcale nie musi to gwarantować punktów.
Nasza ocena – Zawód na całej linii.

15. WARTA GORZÓW WLKP. – 16 pkt.
Najlepszy strzelec – Paweł Posmyk – 6. bramek

W naszej przedsezonowej ankiecie trener Warty powiedział – Gramy o mistrzostwo ligi, a jak będzie to się okaże – I okazało się coś bardzo odmiennego. Warta zajmuje odległą pozycję i będzie się musiała mocno sprężyć, by jej pobyt w III lidze nie był tylko jedno sezonowym epizodem.
Nasza ocena – Chyba tego mogliśmy się spodziewać.

16. AGROPLON GŁUSZYNA – 14 pkt.
Najlepsi strzelcy – Damian Czech, Elton – 3. bramki

Przed sezonem można było usłyszeć opinie, że Agroplon pójdzie w ślady poprzedniego beniaminka z Opolszczyzny, czyli Polonii Głubczyce i będzie typowym dostarczycielem punktów. Jest jednak trochę lepiej, bo ekipa z Głuszyny trochę tych punktów uciułać zdołała. Nie na tyle jednak dużo, by zajmować miejsce poza strefą spadkową.
Nasza ocena – Tak chyba miało być.

17. LECHIA DZIERŻONIÓW – 11 pkt.
Najlepszy strzelec – Marcin Buryło – 6. bramek

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. W przypadku Lechii to się jednak nie sprawdza. W Dzierżoniowie nie poradzono sobie po stracie trzech kluczowych piłkarzy, przez co Lechia znajduje się aktualnie tam gdzie się znajduje. Trudno jednak o lepsze miejsce w tabeli, gdy na własnym boisku odnosi się jedno zwycięstwo i doznaje aż ośmiu porażek.
Nasza ocena – Spodziewaliśmy się że w tym sezonie Lechia będzie słabsza, ale żeby aż tak.

18. STILON GORZÓW WLKP. – 11 pkt.
Najlepszy strzelec – Sebastian Jarosz – 4. bramki

Dla Stilonu sukcesem już było, że klub ten przystąpił do rozgrywek. Zbudowany na prędce zespół, w dużej mierze składa się z zawodników, których trzecioligowy poziom po prostu przerasta i widać tego efekty. Dodać jeszcze trzeba, że poza Gorzowem, drużyna ta nie zdobyła choćby punktu. Bez korekt kadrowych, ciężko będzie Stilonowi zachować ligowy byt.
Nasza ocena – Praktycznie mogliśmy się tego spodziewać.