III liga (grupa 3) – jesień 2017 – podsumowanie
Sobotni mecz w Turzy Śląskiej zakończył rundę jesienną rozgrywek III ligi (grupa 3). Przyszła zatem pora na podsumowanie występów wszystkich zespołów. Które z nich zaskoczyły pozytywnie, a które zawiodły ?
1. SKRA CZĘSTOCHOWA 36 pkt, 10 zwycięstw, 6 remisów, 1 porażka
Najlepszy strzelec – Daniel Rumin – 8 bramek
Jeśli Skra zajmuje pozycję lidera, to widocznie sobie na nią zasłużyła. Częstochowianie zaimponowali jesienią znakomitą grą w defensywie, bo zaledwie 6 straconych goli jest czymś niesamowitym. Trzeba pamiętać jednak, że lider w pierwszej rundzie grał aż 10 spotkań przed własną publicznością i znakomicie to wykorzystał (9 zwycięstw, 1 remis). Gorzej wiodło się częstochowianom w delegacjach (1 zwycięstwo, 5 remisów, 1 porażka), a chcąc wiosną utrzymać swoją pozycję, muszą oni zacząć też wygrywać na wyjazdach, bo dzielenie się punktami z rywalami może nie wystarczyć.
Ocena – Skra jest liderem, więc nie może być inna niż znakomita.
2. STAL BRZEG 33 pkt, 11 zwycięstw, 0 remisów, 6 porażek
Najlepszy strzelec – Marcin Nowacki – 10 bramek
Stal, podobnie jak Skra większość meczów rundy jesiennej grała u siebie i mocno z tego atutu skorzystała (8 zwycięstw, 1 porażka). Na boiskach rywali brzeżanie dużo tracili ze swojej wartości (3 zwycięstwa, 5 porażek) i jeśli wiosną nie poprawią się na wyjazdach, to trudno będzie im utrzymać się w ścisłej czołówce tabeli. Wicelidera należy też pochwalić za skuteczność i bezkompromisowość. Stal zdobyła najwięcej bramek, bo aż 42, i w żadnym jej meczu nie odnotowano remisu.
Ocena – Bardzo dobra runda, można by rzec, że powyżej oczekiwań.
3. ŚLĘZA WROCŁAW 33 pkt, 10 zwycięstw, 3 remisy, 4 porażki
Najlepszy strzelec – Maciej Firlej – 12 bramek
Podsumowanie rundy w wykonaniu wrocławian, ukazało się w osobnym artykule.
Ocena (bardzo subiektywna) – Coś niesamowitego.
4. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 31 pkt, 9 zwycięstw, 4 remisy, 4 porażki
Najlepszy strzelec – Dawid Jarka – 13 bramek
Najwyższej klasyfikowany beniaminek, o którym możemy mówić tylko w samych superlatywach. Drużyna z Tarnowskich Gór długo utrzymywała się w pierwszej trójce, i dopiero zadyszka pod koniec rundy sprawiła, że wypadała po za podium. Gwarek swoją postawą zasłużył sobie na miano największej rewelacji rozgrywek III ligi.
Ocena – Jak Gwarek jest rewelacją, to ocena też może być tylko rewelacyjna.
5. STILON GORZÓW WLKP 28 pkt, 8 zwycięstw, 4 remisy, 5 porażek
Najlepszy strzelec – Rafał Świtaj – 9 bramek
Po powrocie do III ligi Stilon zajmuje miejsce w czołówce, czyli tak uznanej marce miejsce należne. Choć przed sezonem słyszeliśmy o większych oczekiwaniach w stosunku do tego zespołu, to naszym zdaniem dokonał on i tak bardzo dużo. Gorzowianie byli chwaleni w tej rundzie za styl jaki prezentowali i trzeba przyznać, że te pochwały nie były bezpodstawne, bo grę Stilonu obserwowało się z dużą przyjemnością.
Ocena – Bardzo udana runda.
6. KS POLKOWICE 27 pkt, 8 zwycięstw, 3 remisy, 6 porażek
Najlepsi strzelcy – Maciej Bancewicz, Mariusz Szuszkiewicz – 6 bramek
Z dolnośląskich zespołów, to KS był tym wskazywanym jako główny kandydat do awansu. Tymczasem polkowiczanie grali bardzo nierówno i zdecydowanie poniżej możliwości. Coś w tym zespole nie wypaliło, tylko co ? Na to pytanie odpowiedzieć muszą sobie sami zawodnicy oraz sztab szkoleniowy.
Ocena – Zdecydowanie poniżej oczekiwań.
7. LECHIA DZIERŻONIÓW 26 pkt, 8 zwycięstw, 2 remisy, 7 zwycięstw
Najlepszy strzelec – Marcin Buryło – 10 bramek
Lechia była pozytywnym zaskoczeniem tej rundy. Zespół, który w poprzednich rozgrywkach do samego końca toczył dramatyczną walkę o utrzymanie, teraz stał się tym, z którym muszą liczyć się wszyscy. Dzierżoniowianie zaimponowali serią zwycięstw na Górnym Śląsku, gdzie przecież o punkty jest niezwykle trudno, a do tego grali fajny dla oka futbol.
Ocena – Zaskoczenie in plus
8. GÓRNIK II ZABRZE 25 pkt, 8 zwycięstw, 1 remis, 8 porażek
Najlepszy strzelec – Dominik Lasik – 10 bramek
Rezerwy Górnika zajmują miejsce w środku tabeli i można odnieść wrażenie, że tego od tej drużyny się oczekuje. W drugiej drużynie często oglądaliśmy spady z ekstraklasy, co nie zawsze przekładało się na zdobycze punktowe. Z drugiej strony trener pierwszego zespołu, nie wahał się dawać szans gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, młodym chłopakom przypisanym do rezerw.
Ocena – Jak na rezerwy przystało
9. STAL BIELSKO-BIAŁA 24 pkt, 7 zwycięstw, 3 remisy, 7 porażek
Najlepsi strzelcy – Marcin Czaicki, Jacek Jarnot – 4 bramki
W poprzednim sezonie Stal uznawana była za faworyta i zawiodła na całej linii. Teraz już o awansie głośnio się nie mówiło. Tymczasem w początkowej fazie rozgrywek zespó l spisywał się doskonale. Wszystko zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy trener Nocoń dostał propozycję pracy w Podbeskidziu. Po zmianie szkoleniowca Stal stała się drużyna bezbarwną, częściej zawodzącą niż przynoszącą radość swoim kibicom.
Ocena – Słabo i bezbarwnie.
10. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE 22 pkt, 6 zwycięstw, 4 remisy, 7 porażek
Najlepszy strzelec – Mateusz Szatkowski – 8 bramek
Dosyć odległa lokatę tej drużyny można po części tłumaczyć plagą kontuzji, którym seryjnie ulegali piłkarze Pniówka. Z drugiej strony dużo więcej raczej po Pniówku nie należało oczekiwać.
Ocena – Przeciętnie, ale też raczej zgodnie z oczekiwaniami.
11. REKORD BIELSKO-BIAŁA 22 pkt, 6 zwycięstw, 4 remisy, 7 porażek
Najlepszy strzelec – Marek Sobik – 5 bramek
Kiepska runda „Rekordzistów’ spowodowana głównie słabą postawą na własnym obiekcie (2 zwycięstwa, 2 remisy, 4 porażki). Zespół, który w poprzednich sezonach zawsze był w czołówce, teraz stał się typowym średniakiem.
Ocena – Słabo, a jak na oczekiwania, to nawet bardzo słabo.
12. MIEDŹ II LEGNICA 20 pkt, 6 zwycięstw, 2 remisy, 9 porażek
Najlepszy strzelec – Paweł Krauz – 4 bramki
W Legnicy skorzystano z największej ilości piłkarzy (39) spośród wszystkich drużyn. Te częste rotacje nie sprzyjały jednak drużynie, która tylko od czasu do czasu potrafiła pozytywnie zaskoczyć, ale zdecydowanie częściej jednak zawodziła.
Ocena – Od rezerw oczekuje się więcej, a w tym przypadku było słabo.
13. RUCH ZDZIESZOWICE 20 pkt, 5 zwycięstw, 5 remisów, 7 porażek.
Najlepsi strzelcy – Denis Sotor, Dawid Czapliński
Zespół, który przez większość wymieniany był jako pierwszy do awansu rozczarował na całej linii. Być może wpływ na to miało „ciągnięcie dwóch srok za ogon”. Ruch jak wiemy znakomicie spisywał się w rozgrywkach Pucharu Polski, i wręcz fatalnie w lidze. Mamy zatem sytuacje, gdy główny faworyt zamiast szykować się do wiosennej batalii o awans, musi teraz skupić się na rywalizacji o zachowanie ligowego bytu.
Ocena – Fatalnie
14. PIAST ŻMIGRÓD 20 pkt, 6 zwycięstw, 2 remisy, 9 porażek
Najlepsi strzelcy – Damian Celuch, Oskar Trzepacz – 5 bramek
Trudno racjonalnie wytłumaczyć, co wydarzyło się w Żmigrodzie po meczu we Wrocławiu. W kolejnych ośmiu kolejkach zespół ten zdobył tylko 2 pkt. Nawet zmiana trenera nie pomogła w wyjściu z zapaści. Dopiero końcówka rundy poprawiła humory kibicom Piasta, co nie zmienia faktu, że była to bardzo zła dla tego zespołu jesień.
Ocena – Bardzo słabo.
15. ZAGŁĘBIE II LUBIN 20 pkt, 6 zwycięstw, 2 remisy, 9 porażek
Najlepszy strzelec – Konrad Andrzejczak – 6 bramek
Fantastyczna baza treningowa, wyselekcjonowana kadra składająca się z tzw. piłkarskich talentów i klapa na całej linii. Przed kilkoma sezonami młodzież z Lubina imponowała tempem gry, a teraz jakby mocno zwolniła, czego efektem jest pozycja w tabeli.
Ocena – Duże rozczarowanie
16. UNIA TURZA ŚLĄSKA 18 pkt, 5 zwycięstw, 3 remisy, 9 porażek
Najlepszy strzelec – Dawid Hanzel – 9 bramek
Wiosną Unia cudem zachowała ligowy byt (cud ten nosi nazwę Polonia Bytom) i wygląda na to, że nie wyciągnęła z tego wniosków. Od początku sezonu Unia okupuje miejsce w strefie spadkowej i musi mocno uważać, bo cuda raczej dwa razy się nie zdarzają.
Ocena – Chyba tak miało być
17. FALUBAZ ZIELONA GÓRA 18 pkt, 4 zwycięstwa, 6 remisów, 7 porażek
Najlepsi strzelcy – Jakub Babij, Szymon Kobusiński – 5 bramek
Jak na zespół z dołu tabeli, to Falubaz nie przegrywał zbyt często. Często za to dzielił się punktami (najwięcej, bo 6 remisów), a ciułanie pojedynczych punktów, to za mało by znaleźć się w bezpiecznej strefie.
Ocena – Raczej zgodnie z oczekiwaniami.
18. POLONIA GŁUBCZYCE 9 pkt, 3 zwycięstwa, 0 remisów, 14 porażek
Najlepszy strzelec – Łukasz Bawoł – 7 bramek
Przeskok z IV do III ligi okazał się dla Polonii zbyt dużym wyzwaniem. Beniaminek w większości spotkań pełnił rolę dostarczyciela punktów, i choć przed nami jeszcze runda wiosenna, to trudno przypuszczać, by Polonia mogła jeszcze pomyśleć o zachowaniu trzecioligowego bytu.
Ocena – Nie ta liga
Podsumowując całą rundę, możemy powiedzieć, że za nami ciekawa i bardzo interesująca piłkarska jesień. Tabela po niej jest mocno spłaszczona, co pokazuje, że praktycznie każdy może wygrać z każdym. To wszystko zapowiada nam wielkie emocje na wiosnę. Tym bardziej, że w zespołach na pewno nastąpią zmiany kadrowe. Pewnie jedne się osłabią, a inne wzmocnią. Gdybyśmy teraz mieli wskazać faworyta do awansu, to trzeba by było chyba wymienić 4. a może nawet 6. pierwszych w tabeli zespołów. Grupa spokojnych jest też bardzo nieliczna, a niesamowity ścisk panuje na dole tabeli. Między 10. a 17 miejscem w tabeli różnica wynosi tylko 4 pkt. To oznacza, że możemy być świadkami „walki na noże” której celem będzie uniknięcie degradacji. Walka ta może być tym bardziej zacięta, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że III ligę prawdopodobnie opuścić będzie musiało więcej niż 3. zespoły. Wynika to niestety z kiepskiej postawy drugoligowców (Rozwój Katowice, MKS Kluczbork). Na tą chwilę w wirtualnej tabeli III ligi strefa spadkowa liczy aż 5. miejsc. Póki co możemy przerwać jednak dywagacje, co będzie działo się wiosną. Przed nami teraz długa, znienawidzona zarówno przez piłkarzy jak i kibiców, zimowa przerwa. A po niej znów się zacznie.