III liga sezon 2023/24 – zapowiedź

W sobotę rozgrywki sezonu 2023/24 zainauguruje III liga (grupa 3).

 

W bieżącym sezonie do rywalizacji w grupie 3, przystąpi 6 nowych zespołów (dwóch spadkowiczów i czterech beniaminków). Najliczniej reprezentowany będzie Śląski ZPN, bo przez 7 klubów. Aż 5 klubów, co nie zdarzyło się jeszcze od momentu reorganizacji rozgrywek, reprezentować będzie Lubuski ZPN. Tylko 3. reprezentantów mieć będzie Dolnośląski ZPN, a najmniej, bo zaledwie 2 kluby pochodzą z Opolskiego ZPN-u. Wydaje się, że w nadchodzącym sezonie rywalizacja może być bardziej wyrównana niż w poprzednich kilku. Trudniej też jest wskazać głównych kandydatów do rywalizacji o awans, a także tych, których głównym celem będzie zachowanie trzecioligowego bytu. Spróbujmy jednak troszkę pospekulować. Jednak możemy być jednak pewni, a mianowicie tego, że sezon 2023/24 zapowiada się bardzo ciekawie.

1. ŚLĄSK II WROCŁAW – Spadkowicz.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 3. (II liga). Najlepsze miejsce 18. (sezon 2022/23)

Po spadku w zespole dokonano zmieniono trenera, a z zespołu odeszło wielu zawodników. Mimo to, rezerwy Śląska powinny rywalizować o czołowe miejsce, zwłaszcza, co jest praktyką w tym klubie, że będą one mogły liczyć na tzw. „spady” z pierwszego zespołu.

2. GÓRNIK POLKOWICE – Spadkowicz.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 1. (I liga). Najlepsze miejsce – 12. (sezon 2003/04)

Górnik zaliczył dwa spadki z rzędu, ale trzeciego raczej nie przewidujemy. Mimo rewolucji kadrowej, polkowiczanie powinni się liczyć w tej lidze. Czy jednak będą w stanie włączyć się do walki o awans ? Trudno powiedzieć.

3. RAKÓW II CZĘSTOCHOWA – 2. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 2. (sezon 2022/23)

Trudno powiedzieć jakie plany ma co do rezerw zarząd klubu będącego Mistrzem Polski, czyli prościej mówiąc, czy będzie chciał mieć drugą drużynę w II lidze. Jeśli tak, to jest to możliwe do zrealizowania.

4. REKORD BIELSKO-BIAŁA – 3. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 3 (sezony 2013/14, 2015/16, 2016/17, 2022/23)

W zeszłym sezonie w Bielsku-Białej otwarcie deklarowano chęć awansu. Wywalczyć się go nie udało, ale po dosyć ciekawych transferach jakich dokonano, wydaje się, że Rekord podejmie kolejną próbę uzyskania
promocji do II ligi i jest to możliwe do zrealizowania.

5. ŚLĘZA WROCŁAW – 4. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 2. (II liga)

Najlepsze miejsce – 3. (sezon 1992/93)

O zespole Ślęzy napiszemy w osobnym artykule.

6. CARINA GUBIN – 5. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 3. (A-klasa). Najlepsze miejsce – 2. (sezon 1952)

Po doskonałych poprzednich rozgrywkach, apetyt na jeszcze więcej w Gubinie wzrósł. Naszym zdaniem Carina może trochę namieszać, ale czy na tyle by stać się z zespołem z czołówki ?

7. GÓRNIK II ZABRZE – 6. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4 (III liga). Najlepsze miejsce – 2. (sezon 2013/14)

W Zabrzu od lat nie ma presji na wyniki drugiej drużyny. Ogrywana w niej jest młodzież, często też wspierana „spadami” z pierwszej drużyny. Górnik II od lat jest solidnym trzecioligowym średniakiem i raczej w nowym sezonie, nic pod tym względem się nie zmieni.

8. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY – 7. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 3. (sezon 2017/18)

Gwarek w zakończonych wiosną rozgrywkach przerwał serię coraz niższych miejsc zajmowanych w końcowej tabeli. Klub z Tarnowskich Gór, w tym roku świętuje jubileusz 70-lecia i z pewnością chciałby go uczcić zajęciem miejsca w czołówce. Łatwo o to jednak nie będzie.

9. MKS KLUCZBORK – 8. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 2 (I liga). Najlepsze miejsce – 6. (sezon 2009/10)

MKS w tym roku świętuje jubileusz 20-lecia. Kibice tego klubu bardzo by chcieli, by powrócił on na szczebel centralny, a po tym co mogliśmy ostatnio zaobserwować wokół tego co w MKS-ie się dzieje, jest to realne. Przed startem rozgrywek widzimy MKS w gronie faworytów do awansu.

10. LECHIA ZIELONA GÓRA – 9. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 2. (II liga). Najlepsze miejsce – 10. (sezon 1952)

Lechia to kolejny zespół, który widzimy w ścisłej czołówce. Trener zielonogórzan powiedział ostatnio, że dysponuje najmocniejszą kadrą, odkąd objął drużynę. Można mu przyznać rację, a to oznacza, że Lechia powinna włączyć się do rywalizacji o awans.

11. LKS GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ – 10. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 5. (sezon 2021/22)

Polityka kadrowa klubu ostatnio się zmieniła. Coraz mniej w nim zawodników z tzw. nazwiskami. LKS-u w czołówce tabeli raczej nie widzimy, ale w jej środku już owszem.

12. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE – 11. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 3. (sezon 2012/13)

III liga to poziom rozgrywkowy odpowiadający klubowi z Pawłowic. Co roku Pniówek pokazuje się w roli solidnego zespołu, któremu ani awans, ani też spadek nie zagraża. Teraz powinno być tak samo.

13. STILON GORZÓW WLKP. – 12. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 2. (I i II liga). Najlepsze miejsce – 3. (sezony 1980/81, 1981/82)

Wydaje się, że w Stilonie dzieje się lepiej, a to powinno przełożyć się na lepszą grę zespołu, który jest w stanie dołączyć do czołówki.

14. WARTA GORZÓW WLKP. – 13. miejsce w poprzednim sezonie.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 3. (III liga). Najlepsze miejsce – 5. (sezon 1990/91)

Warta w dwóch poprzednich sezonach plasowała się tuż nad kreską. W nowych rozgrywkach gorzowianie chcieliby uniknąć nerwowej końcówki i przesunąć się w górę tabeli. Czym im się to uda ?

15. KARKONOSZE JELENIA GÓRA – Beniaminek.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 2. (II liga). Najlepsze miejsce – 10. (sezon 1997/98)

Karkonosze nie chcą powielić błędów popełnionych przy poprzednim awansie i tym razem w klubie zadbano o wzmocnienia. Celem beniaminka jest oczywiście utrzymanie i jest to cel jak najbardziej realny.

16. LZS STAROWICE DOLNE – Beniaminek.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 18. (sezon 2019/20)

Od kilku sezonów beniaminkowie z Opolszczyzny w III lidze utrzymać się nie potrafią. LZS będzie chciał przerwać tę niechlubną passę, co jednak łatwe dla tego zespołu nie będzie.

17. ODRA BYTOM ODRZAŃSKI – Beniaminek.

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 5. (IV liga). Najlepsze miejsce – 1. (sezon 2022/23)

Prezes Odry w jednym z wywiadów powiedział, że celem jego klubu jest awans do II ligi. Dosyć odważnie, a na ile realnie ? Tu każdy może sobie sam odpowiedzieć. Już na początku rozgrywek, będziemy mogli zweryfikować te słowa, tym bardziej, że Odra pierwsze sześć meczów rozegra na wyjazdach.

18. UNIA TURZA ŚLĄSKA – Beniaminek

Najwyższy poziom rozgrywkowy – 4. (III liga). Najlepsze miejsce – 15. (sezon 2016/17)

Unia po kilku sezonach powraca do III ligi i będzie się starała, by jej pobyt na tym poziomie rozgrywkowym potrwał dłużej, niż przez rok.