Ankieta przed rozpoczęciem trzecioligowych rozgrywek

Przed zbliżającym się sezonem w 3. grupie III ligi zapytaliśmy trenerów i członków sztabów szkoleniowych drużyn w niej występujących oto jakie są ich przewidywania jeśli chodzi o rozstrzygnięcia w nadchodzących rozgrywkach.

 

Zadaliśmy trzy pytania:

1. Kto według Pana będzie kandydatem do awansu?

2. Które drużyny będą walczyły o utrzymanie?

3. O co będzie grał Pana zespół?

 

Oto jakie uzyskaliśmy odpowiedzi:

 

Andrzej Orzeszek (MKS Kluczbork):

1. Na pewno Ślęza Wrocław. Byliście w ostatnim sezonie do końca w grze. Groźny będzie też Gwarek Tarnowskie Góry, który dość poważnie się wzmacnia.

2. Nikomu tego nie życzę. Pewnie kilka pierwszych kolejek da odpowiedź na to pytanie.

3. Chcemy wygrać każdy najbliższy mecz, a resztę zweryfikuje liga.

 

Marcin Herc (trener bramkarzy Ślęzy Wrocław):

1. Awansuje drużyna, która będzie grała bardzo dobrze u siebie i dobrze na wyjazdach.

2. Wszystkie zespoły zaczną mając po zero punktów. Nikogo nie wskażę. Mam nadzieję, że w tym sezonie będzie mało meczów „o nic”. Liga będzie silniejsza, przybyło dobrych zawodników, więc i trudniej będzie się w niej utrzymać.

3. Mamy swój plan na ten sezon. W zespole pojawili się nowi młodzi piłkarze, którzy wzmocnią rywalizację na pozycjach. Ciężko pracowaliśmy w okresie przygotowawczym by lepiej funkcjonować jako drużyna. Jedno jest pewne: W każdym meczu gramy o trzy punkty.

 

Krzysztof Górecko (Gwarek Tarnowskie Góry):

1. Faworytem będzie Górnik Polkowice. Bardzo ciekawą drużynę ma Ruch Zdzieszowice. Do walki o awans powinna włączyć się Ślęza Wrocław, Stal Brzeg i mam nadzieję, że my.

2. W tej lidze jest bardzo wyrównany poziom i ciężko wytypować drużynę, która będzie grała o utrzymanie.

3. W każdym meczu o trzy punkty i aby poprawić swoją pozycję w tabeli w stosunku do poprzedniego sezonu.

 

Grzegorz Podstawek (Stal Brzeg):

1. Myślę, że o awans będzie walczyć kilka zespołów: Górnik Polkowice, Gwarek Tarnowskie Góry mają duże aspiracje i na pewno znajdzie się jeszcze kilka drużyn, które będą chciały namieszać w czołówce.

2. Nikomu nie życzę spadku, boisko wszystko zweryfikuje.

3. Budujemy praktycznie nowy zespół. Będziemy grać o zwycięstwo w każdym meczu. Cele konkretne określimy po rundzie jesiennej. Na razie gramy jak wszyscy o pierwsze miejsce.

 

Enkeleid Dobi (Górnik Polkowice):

1. Trudno powiedzieć i ciężko przewidzieć, bo ta liga jak pokazał poprzedni sezon jest nieprzewidywalna. Każda drużyna niech robi swoje, a wszystko okaże się na boisku.

2. To samo dotyczy drużyn walczących o utrzymanie w lidze.

3. Wszyscy wiemy o co gra Górnik.

 

 

Edi Andradina (Piast Żmigród):

1. piast żmigródCiężko powiedzieć. Wydaje mi się, że mocny może być spadkowicz z Kluczborka, być może Ruch Radzionków. Wszystko zweryfikuje boisko.

2. Nie wytypuję spadkowicza.

3. Każdy chce wygrać jak najwięcej meczów w lidze. Tak samo jest w przypadku Piasta. Naszym celem będzie górna połówka tabeli.

 

 

Łukasz Ganowicz (Ruch Zdzieszowice):

1. W gronie silnych drużyn upatruje Ślęzę Wrocław,Gwarek Tarnowskie Góry, Górnik Polkowice, Piast Żmigród no i zawsze zagadką są zespoły rezerw klubów ekstraklasowych.

2. Mam swoje zdanie na ten temat, ale zachowam to dla siebie, bo ciężko i nieładnie byłoby kogoś skreślać na początku.

3.Mój zespół będzie grał o jak najlepszy wynik punktowy przed przerwą zimową i wtedy będzie określony cel dla drużyny, ale na pewno udało się nam skompletować ciekawą ekipę z czego jestem bardzo zadowolony. Liga ogólnie może zaskakiwać, bo wielu zawodników odeszło do wyższych lig lub po prostu zmieniło kluby. W kilku zespołach doszło także do dużych zmian. Myślę, że po pierwszych sześciu kolejkach karty trochę się odkryją.

 

Piotr Jaroszek (Rekord Bielsko – Biała):

1. Myślę, że będą to te drużyny, które w poprzednim sezonie walczyły o awans, a więc zespoły Górnika Polkowice, Ślęzy Wrocław, może Gwarka Tarnowskie Góry. Mam nadzieję, że my, no i nie wiem jak spiszą się beniaminkowie, bo silną drużyną wydaje się być Foto Higiena Gać i możliwe, że do tych zespołów dołączy także MKS Kluczbork, a więc spadkowicz z II ligi, który pewnie będzie chciał wrócić, więc możliwe, że o awans walczyło będzie znowu kilka drużyn.

2. Trudno powiedzieć. Nie znam za bardzo siły beniaminków, czy będą to zespoły, które będą walczyć o awans, czy raczej o utrzymanie. Nikomu nie życzę tego i nie chcę także typować takiej drużyny.

3. Na pewno chcemy zająć dużo lepsze niż ósme, a więc to, które zajęliśmy na koniec poprzednich rozgrywek. Ten zespół stać na to. Wydaje mi się, że będzie on lepszy niż ten z ubiegłego sezonu. Wzmocniliśmy się i chcielibyśmy być w czołówce tej ligi. Jeśli byłaby szansa po pierwszej rundzie, aby walczyć o awans, to na pewno zimą będziemy nad tym myśleć.

 

Adam Buczek (Zagłębie II Lubin):

1. Dla mnie na pewno kandydatem jest Górnik Polkowice, który w tamtym roku bił się o awans. Faworytem może być także Ruch Zdzieszowice i myślę, że do tej grupy jak co roku włączy się Ślęza Wrocław.

2. Liga pokaże jak to będzie wyglądało. Nie życzę tego nikomu.

3. O zwycięstwo w każdym meczu, bo to jest najważniejsze. To jest drużyna rezerw, zespół bardzo specyficzny, który jest jak w każdych rezerwach, czy to Ekstraklasy, czy to I ligi mieszanką zawodników, którzy są w pierwszej drużynie i drugim zespole. Naszym celem jest także rozwój indywidualny, zdobycie doświadczenia i tak jak wspominałem dążenie w każdym spotkaniu do wygranej.

 

Zbigniew Soczewski (Lechia Dzierżoniów):

1. Będzie to ta drużyna, która wygra ligę. Tamten sezon pokazał, że kto inny był silny, a kto inny awansował. Nie mam więc żadnego kandydata. Więcej będzie wiadomo w trakcie sezonu.

2. Też ciężko powiedzieć. To wszystko uzależnione jest choćby od sytuacji kadrowej poszczególnych zespołów.

3. Dla nas sukcesem będzie utrzymanie się w III lidze.

 

Kamil Michniewicz (Stilon Gorzów Wielkopolski):

1. Moim zdaniem awansuje Ślęza Wrocław. Życzę im tego, bo od wielu sezonów pod wodzą doświadczonego i bardzo dobrego trenera Grzegorza Kowalskiego stale notują sportowy progres. W poprzednim sezonie byli o włos od awansu, więc w tym już pora na to.

2. Nikomu nigdy nie życzę spadku, więc i tym razem nie będę tego robił.

3. To pytanie jest najtrudniejsze… Jesień będzie dla nas bardzo dużym wyzwaniem. Wiadomo jak dużo Stilon przeszedł w ostatnich tygodniach. Z kadry zespołu ubyła większość zawodników. Podczas przygotowań mieliśmy spore zawirowania, które spowodowały nawet przerwę z treningach. Nie zmienia to faktu, że wciąż w zespole są piłkarze, którzy są w stanie pociągnąć ten zasłużony, ale mocno doświadczony klub do utrzymania. Ambicji i woli walki nam zapewne nie zabraknie, a każdy tydzień będzie działał na naszą korzyść. Chcemy w tym sezonie złapać przysłowiowy oddech organizacyjno-finansowy i sportowo utrzymać się w III lidze. Kalkulacji nie będzie. Każdy mecz będzie dla nas spotkaniem o życie!

 

Grzegorz Łukasik (Pniówek 74 Pawłowice):

1. Nie mam pojęcia, ale myślę, że faworytami będą Górnik Polkowice, Ślęza Wrocław i Gwarek Tarnowskie Góry.

2. Nie życzę tego żadnej drużynie.

3. Będziemy walczyć o górną część tabeli.

 

 

Radosław Bella (Miedź II Legnica):

1. Nie chcę typować, bo ta liga nauczyła mnie tego, że każdy może wygrać z każdym i faworyci nie kończyli sezonu na miejscach wysokich więc teraz szczerze powiem, że nie mam pojęcia.

2. W poprzednim sezonie do ostatniej kolejki cztery drużyny były zagrożone. W tym gronie był także mój zespół. Tym bardziej nie pokuszę się o obstawianie.

3. Chcemy zająć o wiele wyższą lokatę niż w poprzednim sezonie, bo to będzie świadczyło o tym, że się rozwijamy. Będziemy grali o trzy punkty w każdym meczu.

 

 

Piotr Gierczak (Górnik II Zabrze):

1. Niewiele czasu minęło od momentu kiedy zostałem trenerem rezerw Górnika i dopiero poznaję tę ligę. Nie jestem więc w stanie wskazać faworyta do awansu.

2. Myślę, że więcej będzie wiadomo na ten temat po rundzie jesiennej.

3. Po kilku kolejkach zobaczymy na co będzie stać ten zespół.

 

 

Marcin Dymkowski (Foto Higiena Gać):

1. Nie znam potencjału wszystkich drużyn trzecioligowych, ponieważ jesteśmy beniaminkiem, ale patrząc na transfery wydaje mi się, że może być to Górnik Polkowice. Myślę, że jednym z faworytów będzie także Ślęza Wrocław, bo jest to zespół ograny na tym poziomie, a w tamtym sezonie niewiele zabrakło jej do awansu.

2. Ciężko określić. Na pewno beniaminkowie będą mieć ciężko, bo to jest coś nowego dla nich. Uważam, że może być to też drużyna Miedzi II Legnica, która w poprzednim sezonie miała problemy.

3. Naszym celem postawionym przez Zarząd i Prezesów jest utrzymanie w III lidze.

 

 

Andrzej Moskal (Agroplon Głuszyna):

1. W poprzednim sezonie kilka drużyn walczyło o wejście do II ligi. Wydaje mi się, że największe szanse w tym, który niebawem się rozpocznie ma Górnik Polkowice, który wzmocnił się dosyć mocno przed nowymi rozgrywkami. Myślę, że liczyć może się także Ślęza Wrocław.

2. Ciężko powiedzieć. Może się to wyklarować w dalszej części sezonu, być może nawet sześć, siedem kolejek przed końcem, ale wydaje mi się, że nie będzie takiej sytuacji, jaka była w poprzednich rozgrywkach, gdzie Polonia Głubczyce już dużo wcześniej straciła szanse na pozostanie w lidze. Teraz walka będzie do samego końca.

3. Na pewno o utrzymanie. Jesteśmy beniaminkiem i kopciuszkiem w tej lidze. Będziemy walczyć o trzy punkty w każdym meczu, starać się zaskakiwać przeciwników, bo tak naprawdę nie wiedzą przecież jak my gramy.

 

Mateusz Konefał (Warta Gorzów Wielkopolski):

1. Obstawiam Górnik Polkowice.

2. Nikogo nie typuję.

3. Gramy o mistrzostwo ligi, a jak będzie okaże się w lidze.

 

Grzegorz Rakoczy (Ruch Radzionków):

1. Moim kandydatem do awansu będzie Gwarek Tarnowskie Góry.

2. Dużo jest tych kandydatów m.in. mój zespół.

3. Walka o utrzymanie.

III liga sezon 2018/19 – zapowiedź

W piątek (3 sierpnia) nastąpi inauguracja rozgrywek III ligi (grupa 3) sezonu 2018/2019. Które zespoły będą liczyć się w rywalizacji o awans, a dla których celem będzie utrzymanie na tym poziomie rozgrywkowym.

 

 
MKS KLUCZBORK – spadkowicz

MKS w ostatnich dwóch sezonach zanotował dwa spadki i z rozgrywek zaplecza ekstraklasy wylądował w III lidze. Naszym zdaniem kolejna degradacja zespołowi z Kluczborka grozić nie powinna. Nowy szkoleniowiec – Andrzej Orzeszek – musiał w praktyce zbudować kadrę od nowa. Z drużyna pożegnało się spora grupa piłkarzy, ale też jest grupa zawodników, która mimo spadku do półamatorskich rozgrywek, postanowiła wciąż reprezentować barwy MKS-u.
Nasza prognoza – MKS powinien spokojnie uplasować się w środku tabeli.

 

GWAREK TARNOWSKIE GÓRY – 3. miejsce w sezonie 2017/18

W Gwarku póki co nie poczyniono spektakularnych transferów, a kadrę uzupełnili głównie młodzieżowcy wypożyczeni z Ruchu Chorzów. W zespole pozostali za to jego doświadczeni liderzy, Grzegorz Fonfara i Dawid Jarka. Już przed rokiem w Tarnowskich Górach mówiono, że III liga to nie jest poziom na którym Gwarek chciałby się zatrzymać, a wydaje się, że warunki organizacyjno-finansowe pozwalają śląskiemu klubowi liczyć na coś więcej.
Nasza prognoza – Czołówka z możliwością włączenia się do rywalizacji o awans.

 

STAL BRZEG – 4. miejsce

Trener Grzegorz Podstawek, który przejął Stal w końcówce ubiegłego sezonu, w lecie zaczął budować swój autorski zespół. Zabraknie w nim kilku bardzo ważnych dla brzeskiego klubu piłkarzy z poprzednich rozgrywek. Można nawet po cichu powiedzieć o małej rewolucji kadrowej, bowiem w Stali nie zobaczymy już m.in. Dominika Bronisławskiego, Michała Sikorskiego, Dawida Lipińskiego, Wojciecha Jurka i Kamila Zalewskiego. Mimo to uważamy, że mająca jeden z najładniejszych (jeśli nie najładniejszy) stadionów w III lidze Stal, będzie jednym z kandydatów do awansu.
Nasza prognoza – Gra o czołowe miejsca, a nawet o awans.

GÓRNIK POLKOWICE – 5. miejsce

Po nieudanym ubiegłym sezonie, bo tak możemy określić brak awansu polkowiczan, w zespole doszło do sporych zmian w kadrze. Pożegnało się z nim aż 10. piłkarzy, wśród nich Damian Primel, Wojciech Konefał i doświadczony Krzysztof Ziemniak. Klubowi działacze nie zasypywali jednak gruszek w popiele i pracowali na wzmocnieniem zespołu i czynili to z dobrym skutkiem. Do Polkowic powrócili bowiem Kamil Wacławczyk i Marek Opałacz.
Nasza prognoza – Jeden z głównych kandydatów do awansu.

 

PIAST ŻMIGRÓD – 6. miejsce

W klubie, który był rewelacją rundy wiosennej, nowym trenerem został Edi Andradina. Nie będzie on miał do dyspozycji grających wiosną w Piaście Michała Kiecy, Michała Chyrka i Łukasza Mozlera. W Żmigrodzie grać też już nie będzie bramkarz, Dariusz Szczerbal. W ich miejsce pozyskano głównie młodzieżowców. Wydaje się, że zmiany kadrowe nie powinny mieć większego wpływu na postawę zespołu, który jest w stanie namieszać w rozgrywkach.
Nasza prognoza – Górna połówka tabeli

 

RUCH ZDZIESZOWICE – 7. miejsce

Trudno powiedzieć, czego możemy spodziewać się po Ruchu w nowym sezonie. W poprzednim klub ten wymieniany był w gronie faworytów, lecz okazało się, że trzymanie dwóch srok za ogon, było dla zdzieszowiczan ponad siły. Ruch rewelacyjnie spisał się w Pucharze Polski, za to w lidze zawiódł. W nowym sezonie Ruch może się już skupić tylko na rozgrywkach ligowych, a to oznacza, że trzeba będzie się z tym bardzo solidnym zespołem liczyć.
Nasza Prognoza – Czołówka tabeli

 

REKORD BIELSKO-BIAŁA – 8. miejsce

Po wycofaniu się Stali, Rekord będzie jedynym przedstawicielem Bielska-Białej w III lidze. Z ważnych piłkarzy pożegnali się z klubem, Michał Bojdys, Marek Profic, Dawid Nagi i Dawid Hałat. Pozyskano za to Marcina Czaickiego i Konrada Karetę. Wydaje się, że w ostatnim sezonie Rekord spisał się poniżej swoich możliwości, bo jest to zespół, który stać na więcej. Być może pokaże to w nowych rozgrywkach.
Nasza prognoza – Górna połówka tabeli, a może nawet czołówka

 

ZAGŁĘBIE II LUBIN – 9. miejsce

W rezerwach Zagłębia zmienił się trener, którym został Adam Buczek. Zagłębie II jak w praktyce każdy zespół rezerw stanowi dużą niewiadomą. W III lidze ogrywać się będzie zdolna lubińska młodzież, a wspomagać ja będą z pewnością spady z pierwszego zespołu.
Nasza prognoza – O awansie nikt nie myśli, a spadek raczej też nie grozi, zatem środek tabeli.

 

LECHIA DZIERŻONIÓW – 11.miejsce

W poprzednich rozgrywkach Lechia w miarę spokojnie zachowała ligowy byt. Teraz może być o to trudniej. Odejście Damiana Niedojada i Macieja Tomaszewskiego to bardzo poważne osłabienie i tak mającego wąska kadrę zespołu. Nazwiska pozyskanych zawodników też nie powalają na kolana. Zapowiada się zatem bardzo ciężki sezon dla tego zasłużonego klubu.
Nasza prognoza – Walka o utrzymanie

 

STILON GORZÓW WLKP. – 12. miejsce

O żadnym innym klubie nie mówiło i pisało się w przerwie letniej więcej niż o Stilonie. Koniec końców cieszymy się, że klub ten mimo wielu problemów przystąpi do rozgrywek. Tym razem w Gorzowie nie słychać już buńczucznych zapowiedzi o awansie. Ludzie, którym udało się zachować Stilon na powierzchni wydają się być realistami i cudów nie oczekują. Mimo zgaszenia pożaru, daleka jest jeszcze droga do wyprowadzenia Stilonu na prostą. Stąd też zachowanie ligowego bytu wydaje się być w tym momencie najważniejszym celem.
Nasza prognoza – Walka o utrzymanie

PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE – 13. miejsce

Pniówek po kiepskim ostatnim sezonie dokonał sporych roszad w kadrze zespołu. Odeszli między innymi Michał Szczyrba, Arkadij Herasimow i Arkadiusz Przybyła. Wrażenie mogą robić za to nazwiska pozyskanych piłkarzy, zwłaszcza dwóch. W nowym sezonie w Pawłowicach grać będą bowiem doświadczeni Krzysztof Bodziony i Wojciech Caniboł. Czy te ruchy kadrowe pozwolą GKS-owi powalczyć o coś więcej niż utrzymanie ? Trudno powiedzieć.
Nasza prognoza – Dolna połówka tabeli

 

MIEDŹ II LEGNICA – 14. miejsce

W rezerwach Miedzi grać będzie ulubieniec legnickich kibiców, Marcin Garuch, którego doświadczenie i autorytet powinno pomóc legnickiej młodzieży. Czy na tyle jednak, by Miedź II mogła namieszać w III lidze. Raczej mało prawdopodobne.
Nasza prognoza – Dolna połówka tabeli

 

GÓRNIK II ZABRZE – 15. miejsce

Rezerwy Górnika dostały nowe życie, po tym jak dzięki wycofaniu się Stali Bielsko-Biała, pozostały w III lidze. Tymczasem sytuacja w Górniku II jest co najmniej dziwna. Przed kilkoma tygodniami Wojciech Gumola zrezygnował z prowadzenia zespołu, a na kilka dni przed startem rozgrywek, wciąż nie znamy nazwiska jego następcy. Czyżby w Zabrzu nie za bardzo przejmowano się losem rezerw ?
Nasza prognoza – Walka o utrzymanie

 

FOTO HIGIENA GAĆ – beniaminek

Foto Higiena powraca do III ligi, ale też będzie musiała uczyć się jej na nowo. Wynika to z tego, że poprzednio na tym poziomie rozgrywkowym nie miała okazji rywalizować z zespołami ze Śląska i Opolszczyzny. Podobnie jak przed poprzednimi sezonami w Gaci stawia się na doświadczonych piłkarzy, czego przykładem jest pozyskanie Marka Gancarczyka, który dołączy do grającego już w Foto Higienie swojego brata – Janusza. Doświadczenie tych piłkarzy może pomóc drużynie, która musi być przygotowana na sporą różnicę poziomów dzielącą IV i III ligę.
Nasza prognoza – Środek tabeli, a raczej dolna jej część

 

WARTA GORZÓW WLKP. – beniaminek

Gorzowski beniaminek musi przygotować się na bardzo ciężki sezon. Raczej nie możemy oczekiwać by był w stanie rywalizować o coś więcej niż zachowanie trzecioligowego bytu. Pomóc ma mu w tym doświadczony Paweł Posmyk oraz ściągnięty z Kluczborka Kacper Majchrowski (podstawowy bramkarz MKS-u w II lidze).
Nasza prognoza – Walka o utrzymanie

 

 

 RUCH RADZIONKÓW – beniaminek

Do III ligi dołączyła uznana marka, bo taką jest Ruch Radzionków. Pokonanie w barażach Polonii Bytom świadczy o dużym potencjale Ruchu. Wydaje się, że spośród beniaminków, właśnie ten z Radzionkowa może najbardziej namieszać w trzecioligowej stawce.
Nasza prognoza – środek tabeli

 

AGROPLON GŁUSZYNA – beniaminek

Agroplon to absolutny beniaminek. Zespół ten wydaje się mocniejszy niż głubczycka Polonia, która po wygraniu IV ligi opolskiej, w lidze III była tylko dostarczycielem punktów. Świadczą choćby o tym wzmocnienia piłkarzami ogranymi ogranymi już w III lidze.
Nasza prognoza – Walka o utrzymanie

 

 

To tylko nasza subiektywna ocena możliwości poszczególnych zespołów. Można się z nią zgodzić, można też mieć całkiem odmienne zdanie. Jedno jest pewne i tego nikt chyba negować nie będzie. czekają nas pasjonujące rozgrywki, w których jest sporo zespołów z realnymi szansami na awans. Równie ciekawa powinna być rywalizacja o uniknięcie spadku, tym bardziej, że drugoligowcy ze Ślaska na początku sezonu spisują się bardzo słabo. Jeśli ta tendencja zostanie utrzymana, oznaczać to będzie, że z III ligę opuścić będzie musiało więcej drużyn niż ostatnie trzy.

W artykule tym nic nie pisaliśmy o wrocławskiej Ślęzie, a to dlatego, że już wkrótce o zespole 1KS-u napiszemy w osobnej publikacji.

Mecz AZS – Ślęza na fotografii

Prezentujemy zdjęcia ze sparingowego spotkania naszych piłkarek z AZS Wrocław.

 

Są one dostępne w zakładce: Kibice – Galerie” lub po kliknięciu w poniższy kolaż:

 

Filip Olejniczak powraca do Ślęzy

Filip Olejniczak po rocznym wypożyczeniu ponownie reprezentować będzie barwy Ślęzy Wrocław.

 
23-letni Filip Olejniczak do Ślęzy trafił wiosną 2016 roku. Przez półtora sezonu rozegrał w 1KS-ie 42. spotkania, w których zdobył 4. bramki. Po sezonie 2016/17 Filip został na rok wypożyczony do Orła Pawłowice i mocno przyczynił się do awansu tego klubu go klasy okręgowej. Teraz powraca do Ślęzy i wierzymy, że będzie on mocnym punktem naszego zespołu, czego i sobie i Jemu życzymy.

III Memoriał Stanisława Świerka – Ślęza na 2. miejscu

W sobotę w Lubinie odbył się III Memoriał Stanisław Świerka.

 

Po Wrocławiu (2015), Wałbrzychu (2017) przyszedł na czas na Lubin. W tym mieście na boisku Zagłębia Lubin spotkali się doskonali przed laty piłkarze, by po raz trzeci poprzez turniejowe zmagania uczcić pamięć legendarnego trenera Stanisława Świerka. Trzeci już memoriał, którego pomysłodawcą jest trener Ślęzy – Grzegorz Kowalski – podobnie jak i jego poprzednie edycje, udał się doskonale. Wspaniali przed laty piłkarze, mimo upływu lat wciąż potrafią czarować swoją grą. Przez dwie godzimy w rozgrywanych systemem każdy z każdym zawodach, kibice zobaczyli pokaz dobrego, choć toczonego w nieco wolniejszym tempie, futbolu. Turniej w Lubinie to jednak nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do spotkania i wspomnień dla piłkarzy, którzy przyciągali kibiców na stadiony na przełomie lat 80. i 90.

Choć wyniki turnieju były sprawą drugorzędną, z kronikarskiego obowiązku je przedstawimy ;

ZAGŁĘBIE LUBIN – ŚLĘZA WROCŁAW 4:0
GÓRNIK WAŁBRZYCH – ŚLĄSK WROCŁAW 2:2
ZAGŁĘBIE LUBIN – GÓRNIK WAŁBRZYCH 3:4
ŚLĘZA WROCŁAW – ŚLĄSK WROCŁAW 4:2 (bramki dla Ślęzy – Murawski, Zieliński, Sawicki, Zych)
ZAGŁĘBIE LUBIN – ŚLĄSK WROCŁAW 6:1
GÓRNIK WAŁBRZYCH – ŚLĘZA WROCŁAW 2:6 (Adamczyk 2, Kowalski, Sawicki, Basiuk, Bolkowski)

Tabela

1. ZAGŁĘBIE LUBIN 6 pkt. 13-5
2. ŚLĘZA WROCŁAW 6 pkt. 10-8
3. GÓRNIK WAŁBRZYCH 4 pkt. 8-11
4. ŚLĄSK WROCŁAW 1 pkt. 5-12

Składy

Zagłębie Lubin: Tomasz Tomasiewicz, Romuald Kujawa, Emil Nowakowski, Robert Malawski, Zbigniew Grzybowski, Andrzej Turkowski, Janusz Kubot. Andrzej Wójcik , Jerzy Morawski, Mariusz Holaniewski , Machej Franciszek (trener)
Ślęza Wrocław: Wojciech Basiuk, Bogusław Zieliński, Andrzej Świderski, Jerzy Kwiatkowski, Andrzej Szczerba, Andrzej Sawicki, Bartłomiej Paduchowski, Paweł Adamczyk, Maciej Murawski, Rafał Zych, Zbigniew Wójcik, Grzegorz Kowalski, Wiesław Urycz, Piotr Bolkowski
Górnik Wałbrzych: Arkadiusz Wtulich, Tomasz Resel, Mirosław Kalka, Marek Wojtarowicz, Grzegorz Michalak, Krzysztof Michalak, Marek Suchomski, Andrzej Dębski, Adrian Mrowiec, Krzysztof Truszczyński
Śląsk Wrocław: Radosław Jasiński, Zbigniew Mandziejewicz, Piotr Tęsiorowski, Roman Rosiak, Tomasz Oskierko, Andrzej Jaskot, Piotr Skrzypacz, Stanisław Zwierz, Zbigniew Wolfinger

Uczestnicy turnieju obiecali, że spotkają się ze sobą ponownie za rok, na IV Memoriale Stanisława Świerka. Jego organizatorem powinien być Śląsk Wrocław.

Co słychać u ligowych rywali Ślęzy (4)

W ostatnim przed startem rozgrywek odcinku naszego cyklu, prezentujemy wyniki rozegranych w minionym tygodniu meczów sparingowych. Zapowiedź sezonu i ocenę możliwości poszczególnych zespołów zamieścimy we wtorek.

 

MKS Kluczbork – Warta Sieradz 0:2
LZS Ligota Turawska – MKS Kluczbork 0:7
Szczakowianka Jaworzno – Gwarek Tarnowskie Góry 0:7
Gwarek Tarnowskie Góry – LKS Czaniec 3:0
Stal Brzeg – Małapanew Ozimek 6:2
KKS Kalisz – Stal Brzeg 1:0
Piast Żmigród – Unia Bardo 4:0
Orzeł Prusice – Piast Żmigród 4:4
Piast Żmigród – Mieszko Gniezno 1:3
Ruch Zdzieszowice – Górnik II Zabrze 2:0
Śląsk II Wrocław – Rekord Bielsko-Biała 2:1
Rekord Bielsko-Biała – Hutnik Kraków 5:0
Zagłębie II Lubin – Miedź II Legnica 3:0
Lechia Dzierżoniów – Bielawianka Bielawa 2:1
Stilon Gorzów Wlkp. – Chemik Police 2:1
Odra Wodzisław Śl. – Pniówek 74 Pawłowice 2:2
Polonia Łaziska Górne – Pniówek 74 Pawłowice 0:1
AKS Strzegom – Górnik II Zabrze 0:2
Warta Międzychód – Warta Gorzów Wlkp. 2:3
Foto Higiena Gać – Piast Żerniki Wrocław 3:0
Odra Wodzisław Śl. – Ruch Radzionków 1:1
Centra Ostrów Wlkp. – Agroplon Głuszyna 2:4

Ekstraligowy AZS udzielił srogiej lekcji piłkarkom Ślęzy

W sparingowym meczu żeńskich zespołów AZS Wrocław wygrał ze Ślęzą Wrocław 13:0.

 

W meczu z zespołem 8-krotnego Mistrza Polski piłkarki Ślęzy nie miały nic do powiedzenia. Boisko pokazało jak duża jest różnica pomiędzy drużynami, które dzielą trzy klasy rozgrywkowe. Akademiczki urządziły sobie po prostu strzelecki trening.

Po tej bardzo wysokiej porażce szat jednak rozdzierać nie będziemy. Ten mecz pokazał jak dużo pracy czeka jeszcze nasz młody zespół, by móc rywalizować z zespołami z najwyższej półki. Na razie mamy jednak inny cel. Jest nim awans do II ligi. Cel, który jest jak najbardziej realny do zrealizowania.

Od wtorku Ślęza przebywać będzie na obozie w Nowej Rudzie. W Centrum Turystyczno-Sportowym dziewczyny będą ciężko pracować, aby dobrze przygotować się do sezonu. W planach zgrupowania są też mecze sparingowe.

AZS WROCŁAW – ŚLĘZA WROCŁAW 13:0 (9:0)

Ślęza – Malinowska, Pawlak, Balsam, Kassan, Mucha, Olbińska, Mularczyk, Ziętek, Piotrowska, Mikołajczyk, Mielniczuk oraz Frączkiewicz, Podkowa, Sokołowska, Czajka, Dziadek, Kiliman, Gierakowska, Kieliba.

Zdjęcia z meczu Unia Bardo – Ślęza

Prezentujemy fotografie ze spotkania Unia Bardo – Ślęza Wrocław.

 

Są one dostępne w zakładce: „Kibice – Galerie” lub po kliknięciu w poniższy kolaż:

Dwa zwycięstwa Ślęzy z czwartoligowcami

Dwoma zwycięstwami z czwartoligowcami Ślęza Wrocław zakończyła zgrupowanie w Nowej Rudzie.

 

W Nowej Rudzie na zgrupowaniu przebywało 25. piłkarzy. Nie wszyscy oni jednak zagrali w meczach sparingowych. Zabrakło Mateusza Kluzka, który powoli dopiero wznawia treningi po długotrwałym urazie, oraz uskarżających się na drobne dolegliwości – Kajetana Łątki, Kamila Mańkowskiego i Oskara Małeckiego.

W sobotę przeciwnikiem Ślęzy był beniaminek IV ligi, noworudzki Piast. W zespole tym oprócz Polaków zobaczyliśmy też piłkarzy z Czech, Korei i Brazylii. Sam mecz w praktyce przez całe 90 minut wyglądał tak samo. Ślęza mocno przeważała i z rzadka opuszczała połowę rywala. Już na samym początku spotkania wrocławianie zmarnowali dwie doskonałe okazje bramkowe. Zamiast prowadzenia żółto-czerwonych, wynik niespodziewanie otworzyli miejscowi. W swoim najlepszym okresie w tym meczu, między 14 a 19 minutą stworzyli sobie dwie sytuacje. Przy pierwszej po strzale głową piłka przeleciała obok bramki, ale przy drugiej po uderzeniu Lukáša Soumara wylądowała już w siatce. Więcej sytuacji Piast już w tym meczu nie miał, a stworzonych przez Ślęzę nie będziemy wymieniać, bo byłaby to bardzo długa lista. Na gole wrocławian musieliśmy jednak poczekać do drugiej połowy, kiedy to na listę strzelców wpisali się piłkarz testowany, Marcin Wdowiak i Adrian Niewiadomski. Skończyło się zatem na trzech trafieniach, choć mogło i powinno być ich zdecydowanie więcej.

PIAST NOWA RUDA – ŚLĘZA WROCŁAW 1:3 (1:0)

1:0 Soumar
1:1 testowany 53′
1:2 Wdowiak 69′
1:3 Niewiadomski 79′

Ślęza – Palmowski (60’testowany), Molski, Wdowiak, Berkowicz, Muszyński, Stempin (62’Repski), Bohdanowicz, Olejniczak, Matusik (62’Niewiadomski), Jakóbczyk (62’Skórnica), testowany (62’Traczyk)

Drugie spotkanie z Unią Bardo rozegrane zostało w niedzielę w Stolcu i miało inny przebieg niż sobotnia potyczka. Wynikało to głównie z bardzo eksperymentalnego składu 1KS-u. Dość powiedzieć, że na pozycji stopera po 45 minut zagrali dwaj bramkarze, Łukasz Palmowski i jeden z testowanych. Pierwsza połowa należała do Ślęzy, a przewaga żółto-czerwonych udokumentowana została golem Adriana Repskiego. W drugiej części spotkania to Unia stworzyła więcej sytuacji podbramkowych i kilka razy sprawdziła umiejętności 17-sto letniego, testowanego przez Ślęzę golkipera, a raz też piłkarz z Barda trafił w słupek. Swoje okazje miała też Ślęza, ale ustalony do przerwy rezultat nie uległ już zmianie.

UNIA BARDO – ŚLĘZA WROCŁAW 0:1 (0:1)

0:1 Repski 38′

Ślęza – testowany (46’testowany), Niewiadomski, Repski, Palmowski (46’testowany), testowany, Lasota, Tomaszewski, Skórnica, Traczyk, Sakwa, Jakóbczyk (31’testowany, 61’Stempin)

Ostatnie sparingi przed ligą

W sobotę i niedzielę (28/29 lipca) zespół Ślęzy Wrocław rozegra mecze sparingowe z Piastem Nowa Ruda i Unią Bardo.

 

Do pierwszego ligowego meczu Ślęzy Wrocław pozostał już tylko tydzień (piątek 3 sierpnia w Zdzieszowicach). Nasi piłkarze przebywają aktualnie na zgrupowaniu w Nowej Rudzie, a na jego zakończenie rozegrają dwa mecze sparingowe z czwartoligowymi drużynami.

 
PIAST NOWA RUDA – ŚLĘZA WROCŁAW sobota godz.18:30 w Nowej Rudzie

Piast Nowa Ruda to jedna z najbardziej uznanych marek w dolnośląskim futbolu. Klub ten w ubiegłym stuleciu spędził 6. sezonów na zapleczu ekstraklasy, a najwyższym miejscem przez noworudzian było 3. w rozgrywkach 1987/88.
Ostatnie kilkanaście lat Piasta to przemienne występy w IV lidze i klasie okręgowej. W tym roku zespół  powrócił w czwartoligowe szeregi. W okresie przygotowawczym Piast rozegrał dotąd jeden sparing, w którym wygrał z Unią Bardo 4:2.

UNIA BARDO – ŚLĘZA WROCŁAW niedziela godz.11 w Stolcu

Dla Unii Bardo rozpoczynający się wkrótce sezon będzie trzecim w rozgrywkach IV ligi. Poprzedni, podopieczni trenera Tomasza Zielińskiego zakończyli na 6.miejscu. W meczach sparingowych Unia doznała porażek 2:4 z Piastem Nowa Ruda i 0:4 z Piastem Żmigród.