Jak będzie wyglądać III liga w nowym sezonie ?

Wiemy, że III liga już w tym sezonie nie zagra. Nie wiemy za to, jak będzie wyglądać w nowym sezonie. Zespołów ma być więcej, ale pojawiają się też już informacje, że jeden z klubów postanowił, że w nowych rozgrywkach, zamiast w III, grać będzie w lidze IV.

 

O tym czy decyzja kończąca sezon w 3. grupie III ligi, z awansem i bez spadków była dobrą czy też nie, dyskutować nie będziemy. Po prostu ją przyjmujemy i tyle. Nie ma co jednak ukrywać, że zwiększenie liczby grających klubów, dla niektórych korzystne z pewnością nie jest. Większa ilość zespołów, to też konieczność rozgrywania spotkań, także w środku tygodnia, co przy pracujących i uczących się zawodnikach (takich jest większość) stanowić może spory problem. Kolejnym, a być może najważniejszym problemem mogą być finanse. W związku z zaistniałą sytuacją, wiele klubów będzie raczej dysponować mniejszym budżetem, a w związku z większą ilością drużyn, trzeba w nim będzie uwzględnić koszty dodatkowych wyjazdów, a także organizacji meczów domowych. Ci co się orientują w tych kwestiach, wiedzą doskonale, że są to spore wydatki.

W klubach zaczyna się wielkie liczenie i obracanie złotówki z każdej strony. Pierwsze sygnały, że nie jest najlepiej napłynęły wczoraj ze Zdzieszowic. Pojawiły się informacje, że właśnie z powodów finansowych klub ten w nowym sezonie grać będzie nie w III, a w IV lidze. Oficjalnie nikt jeszcze tego nie potwierdził, ale z tego co można było przeczytać na niektórych portalach, jest to bardzo prawdopodobne. Dochodzą też słuchy, że podobnie ma postąpić kolejny klub.

Mając nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie w nowym sezonie ligowym rozgrywkom, czekamy teraz na ruchy Opolskiego Związku Piłki Nożnej, który poprowadzi III ligę (grupa 3) w sezonie 2020/21. Trudno na ten moment spekulować na temat daty I kolejki. W ostatnich latach odbywała się ona w pierwszy weekend sierpnia, ale teraz może z tym być duży problem, wynikający z tego, że II liga bieżący sezon kończy dopiero 26 lipca, co przy ewentualnych spadkowiczach z niej do III ligi (czego nikomu nie życzymy), dawało by im tylko tydzień na przygotowanie się do nowego sezonu. Stąd raczej bardziej realnym terminem startu rozgrywek wydaje się jeden z ostatnich weekendów sierpnia.

Na ten moment w rozgrywkach sezonu 2020/21 grać będą :

Polonia Bytom
Ruch Chorzów
MKS Kluczbork
Rekord Bielsko-Biała
Ruch Zdzieszowice ???
Gwarek Tarnowskie Góry
Pniówek 74 Pawłowice
Górnik II Zabrze
Lechia Zielona Góra
Ślęza Wrocław
Foto-Higiena Gać
Miedź II Legnica
ROW 1964 Rybnik
Stal Brzeg
Zagłębie II Lubin
Piast Żmigród
LZS Starowice Dolne
Warta Gorzów Wlkp. – beniaminek
Polonia Nysa – beniaminek
Szombierki Bytom lub LKS Goczałkowice Zdrój – baraż 20.06.2020
Polonia-Stal Świdnica lub AKS Strzegom – dwumecz barażowy 27 i 30.06.2020

Na dziś jest to 21. zespołów. Jaka będzie ich ostateczna ilość niestety nie wiemy. Może być ich mniej (sytuacja Ruchu Zdzieszowice), ale może też być ich jeszcze więcej (przy ewentualnych spadkowiczach z II ligi, w której Skra Częstochowa znajduje się obecnie w strefie spadkowej, a i Górnik Polkowice też nie może być jeszcze pewny utrzymania).

Przypominamy, że w tym sezonie do rozstrzygnięcia pozostał jeszcze regionalny Puchar Polski. DolZPN poinformował, że chce wyłonić jego zdobywcę do 26 lipca.