Bramkarze ostatniej dekady

Nie tak dawno prezentowaliśmy klasyfikację piłkarzy, którzy w minionych 10. sezonach zdobywali bramki dla Ślęzy Wrocław. Dziś przyjrzymy się statystykom bramkarzy, którzy podczas minionej dekady strzegli bramki 1KS-u.

 

 

W ostatnich 10. sezonach Ślęza rozegrała 314 ligowych spotkań. Podczas nich między słupkami stanęło aż 20. zawodników, a najczęściej to czynił, bo prawie w połowie wszystkich meczów – Marcin Gąsiorowski. Tym co się rzuca w oczy jest fakt, że zdecydowana większość golkiperów, w momencie debiutu w 1KS-ie, była w bardzo młodym wieku. Warto też zaznaczyć, że wszyscy ci piłkarze trenowali pod okiem Marcina Herca, który od dekady zajmuje się szkoleniem golkiperów w naszym klubie.

Bramkarze Ślęzy w ostatniej dekadzie

1. MARCIN GĄSIOROWSKI – 152 mecze. Debiut w wieku 19 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1,05. Liczba meczów na zero z tyłu – 57.
Gdybyśmy mieli wybierać bramkarza dekady, to chyba w zdecydowanej większości wskazalibyśmy na Marcina. Do Ślęzy trafił w sezonie 2009/10 i występował w grającym wówczas w IV lidze drugim zespole 1KS-u. W czerwcu 2010 roku zadebiutował w II lidze w meczu Ślęzy z Górnikiem Polkowice i był to jedyny jego mecz na tym poziomie rozgrywkowym. Mimo, że zespół praktycznie się rozpadł po tamtym sezonie, Marcin pozostał i przez długi czas strzegł bramki 1KS-u (poza półrocznym epizodem w 2013 roku gdy bronił barw Olimpii Kowary). W tym czasie razem ze Ślęzą wywalczył awans do III ligi, a także przyczynił się do zdobycia okręgowego i regionalnego Pucharu Polski. Grając w 1KS-ie trzykrotnie zanotował serię czterech z rzędu meczów bez wpuszczonej bramki. Jesienią 2016 r. zmienił barwy i obecnie reprezentuje Foto-Higienę Gać. Wielu obserwatorów twierdzi, że Marcin ze swoimi umiejętnościami powinie grać na wyższym poziomie rozgrywkowym i my się z tym zgadzamy.

2. JAROSŁAW KRAWCZYK – 30 spotkań. Debiut w wieku 31 lat. Średnia wpuszczonych bramek 1,46. Liczba meczów na zero z tyłu – 8.
Jarek jest najstarszym bramkarzem jaki trafił w ostatnich latach do Ślęzy. Ten doświadczony zawodnik wspomagał nasz zespół przez jeden sezon (2016/17), po którym zamierzał zakończyć karierę. W kolejnych rozgrywkach dał się jednak namówić na jeszcze jeden ligowy mecz (a także jeden pucharowy). To miał być już definitywny koniec jego piłkarskiej przygody, ale w tym postanowieniu długo nie wytrwał i w rozgrywkach 2018/19 bronił barw Orkana Szczedrzykowice, a następnie Mechanika Brzezina. Nagrodą za powrót na boisko był udział w turnieju UEFA Regions” Cup w którym wraz z reprezentacją Dolnego Śląska zdobył tytuł Mistrza Europy.

3. PIOTR ZABIELSKI – 24 mecze. Debiut w wieku 19 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1. Liczba meczów na zero z tyłu – 9.
Obecny bramkarz Ślęzy, który do naszego klubu trafił ze Śląska Wrocław.

4. MATEUSZ SALAMAGA – 20 spotkań. Debiut w wieku 19 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1,15. Liczba meczów na zero z tyłu – 6.
Chłopak, który często musiał zmagać się z kontuzjami i wydawać się mogło, że będzie musiał zawiesić piłkarskie buty na kołu. Mateusz zdołał jednak przezwyciężyć problemy zdrowotne i znów gra. Podczas ostatniego okienka przeniósł się z Pogoni Oleśnica do GKS-u Mirków.

5. DAMIAN ZIARKO – 16 spotkań. Debiut w wieku 19 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1.06. Liczba meczów na zero z tyłu – 6.
Będąc zawodnikiem Odry Opole często był wypożyczany do innych klubów. Na takiej zasadzie trafił też do Ślęzy. Obecnie reprezentuje barwy swojego pierwszego klubu – Polonii Bystrzyca Kłodzka.

6. PIOTR SZERMACH – 13 spotkań. Debiut w wieku 18 lat. Średnia wpuszczonych bramek na mecz – 0,84. Liczba meczów na zero z tyłu – 5
Do Ślęzy trafił ze Stali Brzeg, a po półrocznym okresie występów w 1KS-ie, zakończył przygodę z futbolem.

7. PIOTR GORCZYCA – 11. spotkań. Debiut w wieku 19 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1,09. Liczba meczów na zero z tyłu – 4
Pierwszy raz do Ślęzy trafił w sezonie 2014/15 i występował w drużynie juniorów. Następnie przez dwa lata grał za naszą zachodnią granicą, by po tym okresie powrócić do 1KS-u. Obecnie reprezentuje barwy hiszpańskiego klubu – Lorca FC.

8. ŁUKASZ PALMOWSKI – 9. spotkań. Debiut w wieku 19 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1,11. Liczba meczów na zero z tyłu – 1
Do drużyny juniorów Ślęzy trafił ze Skry Wojnowice. Do tego też klubu został wypożyczony i w nim zadebiutował w seniorskiej piłce. Ostatnią jesień spędził na wypożyczeniu w Mirkowie, by po powrocie z GKS-u, ponownie rywalizować o miejsce w bramce 1KS-u.

9. SEBASTIAN IDZIOREK – 7 spotkań. Debiut w wieku 21 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 2,14. Liczba meczów na zero z tyłu – 1
Syn legendy oleśnickiego futbolu – Tomasza. Obecnie zawodnik Agroplonu Głuszyna.

10. PIOTR KRÓL – 5 spotkań. Debiut w wieku 26 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1`. Liczba meczów na 0zero z tyłu – 1.
Ostatnim klubem w jakim występował był Bór Oborniki Śl.

11. GRZEGORZ WĘGLARSKI – 5. spotkań. Debiut w wieku 17 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 0,66. Liczba meczów na zero z tyłu – 4.
Z portalu 90 minut możemy dowiedzieć się, że Grzegorz wyjechał do Anglii i grał w londyńskiej Victorii.

12. PATRYK JANICZAK – 5. spotkań. Debiut w wieku 23 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 0,8. Liczba meczów na zero z tyłu – 3.
Piłkarz, który wcześniej grając w Górniku Wałbrzych, powąchał drugoligowej rywalizacji. Ostatnio reprezentował barwy Sokoła Marcinkowice.

13. PRZEMYSŁAW ŁUKASIK – 4 spotkania. Debiut w wieku 21 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1,75. Liczba meczów na zero z tyłu – 1.
Ostatnim klubem w którym występował był Orzeł Prusice.

14. TOMASZ MALISZ – 4 spotkania. Debiut w wieku 18 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 2. Liczba meczów na zero z tyłu – 1
Obecnie zawodnik Orli Wąsosz.

15. HUBERT BANACH – 3 spotkania. Debiut w wieku 18 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 0,66. Liczba meczów na zero z tyłu – 1
Do Wrocławia przychodził mając w swoim dorobku tytuł Mistrza Polski Juniorów Ml. zdobyty w barwach Jagiellonii Białystok. Obecnie zawodnik Siarki Tarnobrzeg.

16. BARTŁOMIEJ FRASIK – 2 spotkania. Debiut w wieku 18 lat. Średnia wpuszczonych bramek – 1,5. Liczba meczów na zero z tyłu – 0.
Zawodnik awaryjnie wypożyczony ze Śląska, na dwa ostatnie spotkania rundy jesiennej 2019.

17. RADOSŁAW PAROSSA – 2 spotkania (w sumie 29 minut). Debiut w wieku 18 lat.
Wychowanek klubu, który obecnie kopie piłkę w Rzemieślniku Oława.

18. PAWEŁ SKWIERCZYŃSKI – 1 mecz (5:2). Debiut w wieku 20 lat.
Wiele lat występował w młodzieżowych zespołach Ślęzy, a obecnie uczy bramkarskiego rzemiosła zarówno chłopaków jak i dziewczyny z drużyn naszej akademii.

19. PRZEMYSŁAW SALAMAGA – 1 mecz (2:2). Debiut w wieku 18 lat.
Kolejny zawodnik z przeszłością w młodzieżowych zespołach Ślęzy. Aktualnie zawodnik KS Dobroszów.

20. KACPER KOZIARZ – 1 mecz (2:2). Debiut w wieku 19 lat.
Po półrocznym wypożyczeniu powrócił do Polonii Świdnica, a obecnie jest zawodnikiem Orła Prusice.

W przypadku Marcina Gąsiorowskiego i Radosława Parossy, nie uwzględniliśmy po jednym meczu, w którym obaj zagrali jako zawodnicy z pola.