III liga (grupa 3) – podsumowanie sezonu 2018/19

Sezon 2018/2019 dobiegł końca. Pora zatem na nasze podsumowanie i subiektywną ocenę poszczególnych zespołów.

 

 
1. GÓRNIK POLKOWICE 79 pkt
Najlepszy strzelec – Mariusz Szuszkiewicz – 27 bramek
Górnik był faworytem rozgrywek i znakomicie się z tego zadania wywiązał. Polkowiczanie przewyższali resztę stawki pod każdym względem i też pod każdym względem przewyższali tę ligę, a przewaga 13 pkt. nad kolejnym zespołem mówi praktycznie wszystko.

 

 

2. ŚLĘZA WROCŁAW 66 pkt
Najlepszy strzelec – Mateusz Kluzek – 11 bramek
Podsumowanie sezonu w wykonaniu Ślęzy znajduje się w osobnym artykule.

 

 

3. ZAGŁĘBIE II LUBIN 64 pkt
Najlepszy strzelec – Eryk Sobków – 15 bramek
Po rundzie jesiennej rezerwy Zagłębia traciły do Górnika 5 pkt, a po pierwszym wiosennym meczu (wygranym aż 6:3 właśnie z polkowiczanami), zredukowały tę stratę do zaledwie 2 pkt. Wydawać się wtedy mogło, że lubinianie poważnie włączą się do rywalizacji o awans. W kolejnych tygodniach Zagłębie II grało już jednak zdecydowanie słabiej. Mimo to, trzeba ten sezon uznać jako bardzo udany dla tego zespołu.

 

 

4. REKORD BIELSKO-BIAŁA 57 pkt
Najlepsi strzelcy – Damian Hilbrycht i Marcin Wróbel – 10 bramek
Rekord potwierdził swoją już kilkuletnią przynależność do trzecioligowej czołówki. Zespół ten bardzo dobrze prezentował się na własnym boisku, lecz na wyjazdach spisywał się już gorzej. Można jednak powiedzieć, że Rekord zaprezentował się w tych rozgrywkach bardzo przyzwoicie.

 

 

5. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 54 pkt
Najlepszy strzelec – Dawid Jarka – 13 bramek
Trzecioligowy „dream team” nie zachwycił. Patrząc na kadrę tego zespołu, naszpikowaną piłkarzami z przeszłością w ekstraklasie i na innych wyższych niż III liga poziomach, wydaję się, że powinien on osiągnąć coś więcej. W grze Gwarka widzimy pewną prawidłowość. Zarówno w poprzednim sezonie, jak i w tym teraz zakończonym, zespół ten spisywał się coraz słabiej, im bliżej było do końca rozgrywek.

 

 

6. GÓRNIK II ZABRZE 52 pkt
Najlepszy strzelec – Marcin Urynowicz – 9 bramek
Gdyby zabrskie rezerwy grały tylko na wyjazdach, to pewnie stanowiły by dla imiennika z Polkowic poważne zagrożenie. Gdy jednak u siebie wygrywa się przez cały sezon zaledwie trzy mecze, to trudno myśleć o zajęciu miejsca w ścisłej czołówce.

 

 

7. RUCH ZDZIESZOWICE 52 pkt
Najlepszy strzelec – Dariusz Zapotoczny – 10 bramek
Niby niezłe miejsce, ale patrząc na mocną i stabilną od kilku lat kadrę Ruchu, wydaje się, że zespół ten stać jest na wiele więcej. Stąd możemy mówić o małym, ale jednak rozczarowaniu.

 

 

8. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE 49 pkt
Najlepszy strzelec – Rafał Adamek – 9 bramek
Po 4 i 5 kolejce Pniówek był liderem, co było niewątpliwie faktem trochę zaskakującym. Później zespół powoli spadał w klasyfikacji i w pewnym momencie mógł się nawet poczuć zagrożony spadkiem. Ostatecznie uplasował się w środku stawki, co chyba odzwierciedla poziom prezentowany przez piłkarzy z Pawłowic.

 

 

9. PIAST ŻMIGRÓD 49 pkt.
Najlepsi strzelcy – Mikołaj Juchacz, Grzegorz Mazurek – 7 bramek
Zaabsorbowany pucharowymi rozgrywkami (które w tym sezonie były dla żmigrodzian najważniejsze) Piast przez moment mógł poczuć się zagrożony w lidze. Ostatecznie w lidze pewnie się utrzymał, ale regionalnego pucharu nie zdobył. Sezon zatem średni.

 

 

10. MIEDŹ II LEGNICA 45 pkt
Najlepsi strzelcy – Mateusz Zatwarnicki, Patryk Makuch – 7 bramek
Rezerwy Miedzi zachowały miejsce w III lidze i o to chyba włodarzom klubu chodziło. W Legnicy cieszą się jednak z tego, że sezon już się skończył, bo jego końcówka w wykonaniu Miedzi II była fatalna (3 pkt. w 6. meczach).

 

 

11. FOTO-HIGIENA GAĆ 44 pkt
Najlepszy strzelec – Dominik Wejerowski – 21 bramek
Jedyny beniaminek, któremu udało się zachować miejsce w III lidze. Już choćby tylko ten fakt nakazuje okazać temu klubowi i jego piłkarzom szacunek. Nikt niczego więcej od Foto-Higieny w tym sezonie nie wymagał.

 

 

12. STAL BRZEG – 43 pkt
Najlepszy strzelec – Damian Celuch – 18 bramek
Zespół, który w poprzednim sezonie prawie do końca liczył się w walce o awans, w tym do ostatniej kolejki nie mógł być pewny trzecioligowego bytu. Jakby nie patrzeć to spory regres, który powinien dać poważnie do myślenia włodarzom klubu.

 

 

13. MKS KLUCZBORK – 42 pkt
Najlepszy strzelec – Dominik Lewandowski – 8 bramek
Krach na całej linii, bo inaczej nie można określić trzeciego z rzędu spadku. Żadnym usprawiedliwieniem jest fakt, że ligę musiało opuścić tak dużo zespołów. W Kluczborku po prostu nawalono, bowiem potencjał kadrowy i organizacyjny w tym klubie, był na tyle duży, że drużyna spokojnie powinna się utrzymać.

 

 

14. WARTA GORZÓW WLKP. – 37 pkt
Najlepszy strzelec – Paweł Posmyk – 12 bramek
Efektowny, ale zdecydowanie spóźniony finisz nie pozwolił na przedłużenie pobytu Warty w III lidze. Dla kibiców tego zespołu małym pocieszeniem jest fakt, że zajął on wyższe miejsce w tabeli od lokalnego rywala – Stilonu.

 

 

15. AGROPLON GŁUSZYNA – 34 pkt
Najlepszy strzelec – Mateusz Pałach – 8 bramek
Mało chyba było takich osób, które stawiałyby na to, że pobyt w III lidze absolutnego beniaminka potrwa więcej niż sezon. Dla tego klubu ten rok to fajna i niezapomniana przygoda, a z powodu spadku, nikt chyba szat nie będzie rwał.

 

 

16. RUCH RADZIONKÓW – 32 pkt
Najlepszy strzelec – Robert Wojsyk – 12 bramek
Trudno racjonalnie wytłumaczyć to, co wydarzyło się w Radzionkowie. Niezła jesień, w miarę udany początek wiosny, a potem 13. meczów bez zwycięstwa (10 porażek i 3. remisy). Tłumaczenie kontuzjami i kartkami nas nie przekonuje (każdy zespół miał takie problemy). Coś najzwyczajniej w tym zespole zepsuto.

 

 

17. LECHIA DZIERŻONIÓW – 26 pkt
Najlepszy strzelec – Oskar Trzepacz – 8 bramek
Przykro było patrzeć, jak dolnośląska kuźnia talentów w tym sezonie staczała się w dół. Nie będziemy wnikać, po czyjej stronie leży wina takiego stanu. Pozostawiamy to samym dzierżoniowianom.

 

 

18. STILON GORZÓW WLKP. – 22 pkt
Najlepszy strzelec – Sebastian Jarosz – 7 bramek
Stilonu nie można surowo oceniać za ten sezon. Już za sam fakt, że klub do niego przystąpił, należy się gorzowianom szacunek. Sportowo jednak nie podołał, ale w przypadku budowanego na prędce zespołu, nie powinno to dziwić.

 

 

Wszystkim zespołom dziękujemy za ten sezon. Górnikowi Polkowice gratulujemy awansu. Spadkowiczom życzymy szybkiego powrotu, a pozostałym mówimy do zobaczenia już w sierpniu.