Kto powalczy o awans, a kto o utrzymanie ?

W sobotę (10 marca) odbędą się pierwsze mecze rundy wiosennej rozgrywek III ligi (grupa 3). Spróbujmy pospekulować, o co grać będą poszczególne zespoły.

 

Dokonując subiektywnej oceny podzieliłem ligową tabelę na trzy grupy – walczącą o awans, spokojną i walczącą o uniknięcie degradacji. Najliczniejsza jest ta ostatnia, co wynika też z faktu, że do końca nie wiadomo, ile zespołów zmuszonych będzie pożegnać się z trzecioligowym poziomem rozgrywkowym. Zależeć to będzie od ilości spadków z ligi II, w której sytuacja zespołów ze Śląska i Opolszczyzny jest bardzo niewesoła. Aż trzy z nich – ROW Rybnik, Rozwój Katowice i MKS Kluczborka – zagrożone są degradacją, a dwa ostatnie z wymienionych znajdują się aktualnie w strefie spadkowej. Gdyby taki stan utrzymał się do końca sezonu, oznaczałoby to. że z III ligą musiałoby pożegnać się aż 5. drużyn.

Grupa zespołów walczących o awans

1. SKRA CZĘSTOCHOWA 36 pkt
Sporym zaskoczeniem była decyzja o odejściu z klubu trenera Jakuba Dziółki (został II trenerem w GKS-ie Katowice). Zarząd Skry postanowił, że jego następcą będzie dotychczasowy asystent – Paweł Ściebura. Zmiana szkoleniowca nie miała jednak wpływu na jakość drużyny, która doskonale spisywała się w meczach sparingowych, w których dawała sobie radę z przeciwnikami z wyższych klas rozgrywkowych. Jeśli chodzi o kadrę, to w Częstochowie nie podjęto żadnych gwałtownych ruchów i postawiono na stabilizację. Jedynym piłkarzem, który wzmocnił zespół jest Karol Tomczyk.

2. STAL BRZEG 33 pkt
Doskonała infrastruktura (piękny stadion), wsparcie miasta i sponsorów oraz duża ilość kibiców, czyli w praktyce wszystko co potrzebne jest do awansu. Najważniejszym czynnikiem jest jednak dobrze zbudowana kadra z generałem Marcinem Nowackim na czele. O tym, że w Brzegu poważnie myślą awansie mogą też świadczyć ruchy transferowe. Stal wzmocniona została przez Wojciecha Kochańskiego, Aleksandra Januszkiewicz i Damiana Celucha. Zajęli oni miejsce w kadrze trzech zawodników sporadycznie grających jesienią. Wśród nich znalazł się Piotr Józefkiewicz, jeden z nielicznych miejscowych piłkarzy.

3. ŚLĘZA WROCŁAW 33 pkt
O zespole Ślęzy piszemy w osobnym artykule.

4. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 31 pkt
W zespole beniaminka postawiono na piłkarzy tak doskonale spisujących się jesienią i nie dokonany większych ruchów w kadrze. W Tarnowskich Górach nie ukrywa się, że celem klubu jest gra na wyższym poziomie. Mówiono jednak o tym w kontekście kilku sezonów, ale gdy taka okazja nadarzy się już teraz, to kto to wie.

5. STILON GORZÓW WLKP 28 pkt
W Gorzowie nie tracą nadziei na awans, w czym pomóc mają trzej nowo pozyskani piłkarze – Krystian Rudnicki, Mateusz Kwiatkowski i Motoki Kakehi. Przyjście tego ostatniego sprawia, że w Stilonie liczba Japończyków wciąż się zgadza, po tym jak pożegnano się z Masahiro Endo. Czy marzenia o promocji do II ligi są realne ? powinniśmy przekonać się po kilku pierwszych kolejkach, w których gorzowianie muszą zmniejszyć spory dystans punktowy dzielący ich od lidera. Jeśli tego nie uczynią, to potem może już na to być za późno.

6. KS POLKOWICE 27 pkt
Mimo straty aż 9 pkt do lidera, klubu z Polkowic nie powinno się jeszcze skreślać z grona kandydatów do awansu. Tym bardziej, że zespół został wzmocniony. Do Polkowic powrócił bramkostrzelny Michał Bednarski. W KS-ie grać też będą Dominik Radziemski i Maciej Kowalski-Haberek. Podobnie jak w przypadku Stilonu wydaje się, że pierwsze kolejki zweryfikują plany awansu.

Grupa neutralna

7. LECHIA DZIERŻONIÓW 26 pkt
W Dzierżoniowie spokój. Spory dorobek punktowy uzyskany jesienią sprawia, że Lechia spokojnie mogła przygotowywać się do wiosny, w przeciwieństwie do ubiegłego sezonu, w którym do ostatniej kolejki walczyła o utrzymanie. W kadrze doszło do kilku zmian, ale trudno na ten moment powiedzieć, czy piłkarze którzy trafili do Lechii będą jej wzmocnieniem, czy tylko uzupełnieniem składu.

8. GÓRNIK II ZABRZE 25 pkt
Rezerwy Górnika z pewnością mogą sporo namieszać. Sporo zależeć będzie od tego jakimi piłkarzami w danym meczu dysponować będzie sztab szkoleniowy.

Grupa walcząca o uniknięcie degradacji

9. STAL BIELSKO-BIAŁA 24 pkt
W zimie w zespole Stali doszło do rewolucji kadrowej. Zarówno liczba pozyskanych zawodników, jak i tych którzy odeszli, jest dwucyfrowa. Teraz możemy się tylko zastanawiać, czy ten tak mocno przebudowany zespół będzie miał tyle jakości by zachować miejsce w lidze. A może będzie grał lepiej. Trudno wyrokować, ale na ten moment Stal stanowi największą zagadkę w całej ligowej stawce.

10. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE 22 pkt
Tuż po zakończeniu rundy jesiennej w Pawłowicach podziękowano za grę 6. piłkarzom, w tym kapitanowi zespołu Kamilowi Kosteckiemu. W ich miejsce pozyskano nowych zawodników, ale nie ma wśród nich takiego, o którym można by powiedzieć, że stanowi spektakularny transfer. Będziemy więc mieli do czynienia z mocno odmienionym zespołem Pniówka. Czy będzie on lepszy czy też nie ? przekonamy się wkrótce.

11. REKORD BIELSKO-BIAŁA 22 pkt
W Rekordzie w kadrze zespołu dokonano kilku roszad. Odeszli między innymi Ronald Solorzano i Łukasz Szędzielarz. Pozyskano za to grupę nowych piłkarzy w tym Seweryna Caputę i Szymona Szymańskiego. Wydaje się, że Rekord może być mocniejszy niż jesienią, ale czy tak będzie ? zweryfikuje boisko.

12. MIEDŹ II LEGNICA 20 pkt
Spodziewać się możemy, że wiosną w Legnicy częściej będzie korzystać się z piłkarzy z pierwszej drużyny, bo gra samą młodzieżą może okazać się niewystarczająca do zachowania miejsca w III lidze.

13. RUCH ZDZIESZOWICE 20 pkt
Ruch to klub, który jesienią sprawił największą niespodziankę in minus. Słaba postawa zespołu ze Zdzieszowic zaowocowała tym, że po zakończeniu pierwszej rundy podziękowano trenerowi Andrzejowi Polakowi, a stery prowadzenia drużyny powierzono Łukaszowi Ganowiczowi. Jego zadaniem jest sprowadzenie zespołu na właściwe tory, a pomóc ma w tym trójka zawodników wypożyczonych z Odry Opole.

14. PIAST ŻMIGRÓD 20 pkt
Pozycja w tabeli Piasta stanowi spore zaskoczenie. Mało kto bowiem spodziewał się, że tak dobrze zorganizowany i prowadzony klub będzie wiosną rywalizować o zachowanie ligowego bytu. A wcale może nie być o to łatwo, tym bardziej, że ze Żmigrodem pożegnał się Damian Celuch, a pozyskanie Michała Chyrka i Michała Kiecy może tej straty nie zrównoważyć.

15. ZAGŁĘBIE II LUBIN 20 pkt
Aż dziw bierze, że mający tak fantastyczną bazę i doskonałą jak na polskie warunki Akademię Piłkarską klub, wlecze się w ogonie tabeli. W Lubinie chcąc przedłużyć pobyt w III lidze na dłużej niż rok, trzeba chyba bardziej będzie sięgnąć po zawodników z kadry zespołu z ekstraklasy, bo inaczej może być kłopot.

16. UNIA TURZA ŚL 18 pkt
W zeszłym sezonie Unia cudem uniknęła degradacji, a w bieżących rozgrywkach znów stąpa po krawędzi. Drużynę z Turzy Śl. czeka bardzo ciężka wiosna, a pomóc jej mają, by nie zakończyła się ona pożegnaniem z III ligą, niechciani w Pawłowicach – Kamil Kostecki i Arkadiusz Lalko.

17. FALUBAZ ZIELONA GÓRA 18 pkt
O klubie z Zielonej Góry było szczególnie głośno, gdy ukazała się informacja, że przejmują go właściciele żużlowego Falubazu. Jest nowy zarząd i prezes. Jest też nowy trener – Andrzej Sawicki. Tymczasem w kadrze drużyny póki co jest jest więcej ubytków niż pozyskanych zawodników. Z zespołem pożegnali się tacy piłkarze jak Przemysław Mycan, Bartosz Siebert. Mateusz Borys, Adrian Droszczak czy Wojciech Zawistowski. Wrócił co prawda do Zielonej Góry Wojciech Okińczyc, ale czy to wystarczy do zachowania III-ligowego bytu?

18. POLONIA GŁUBCZYCE 9 pkt
Wszystko wskazuje na to, że pobyt beniaminka w III lidze ograniczy się do jednego sezonu. Polonia praktycznie jest bez szans na utrzymanie, ale być może sprawi to, że grając bez obciążeń zacznie prezentować się lepiej i skradnie trochę punktów innym zespołom.