Rok 2019 w pigułce

Za nami rok 2019. Był to rok, w którym nasze nastroje bywały zmienne. Cieszyliśmy się z sukcesów naszych zespołów, ale też wspólnie przeżywaliśmy porażki. Zapraszamy na przegląd tego, co wydarzyło się w sekcjach piłkarskich (zarówno męskiej jak i żeńskiej) podczas minionych 12-stu miesięcy.
STYCZEŃ

– Zespoły seniorów jak i seniorek kilka dni po przywitaniu nowego roku, rozpoczęły przygotowania do rundy wiosennej. Obie drużyny rozegrały też pierwsze sparingi, a wśród przeciwników żeńskiej ekipy były ekstraligowe zespoły AZS-u Wrocław i AZS-u PWSZ Wałbrzych. Panowie mierzyli się za to z drużynami czwartoligowymi.

– W rozegranym w Jeleniej Górze finałowym turnieju Regionalnego Pucharu Polski w Futsalu Kobiet, Ślęza zajęła 3. miejsce.

– Miłą niespodziankę przygotowało dla naszych zespołów Młodzieżowe Centrum Sportu. Były nim pięknie odmalowane w klubowe barwy szatnie.

– Drużyna rocznika 2010 zajęła 3. miejsce w turnieju „PGE Bełchatów Cup”, a chłopcy z rocznika 2009 na takim samym miejscu uplasowali się w rozegranym w Legnicy turnieju „Jako Cup”. Ekipa rocznika 2008 na 2. miejscu zakończyła udział w turnieju „Champions Cup” w Gaci.

– W rozegranym w Niemodlinie eliminacyjnym turnieju Mistrzostw Polski w Futsalu U14 Dziewczyn, Ślęza zajęła 1. miejsce.

– Druga drużyna młodzików zajęła 2. miejsce w turnieju „Dzierżoniów Cup”

– Styczeń obfitował w powołania dla naszych młodych piłkarek i piłkarzy. Do kadr wojewódzkich powołane zostały w kategorii U14 – Hanna Wieczerzak, Oliwia Szewczyk, Magdalena Półrolniczak, Gabriela Lewicka, Natalia Tomczyk, Alicja Kuriata, Weronika Wybieralska i w kategorii U16 – Gabriela Igałowicz, Emilia Osowiecka, Zuzanna Frączkiewicz i Karina Kruk. Wśród chłopców, Seweryn Makowiecki trafił do kadry Dolnego Śląska rocznika 2007, a Igor Kulewicz i Tomasz Malczyk zaproszeni zostali na zgrupowanie kadry narodowej Coever Coaching.
LUTY

– Luty to kolejne sparingi. Panowie mierzyli się m.in. z pierwszoligowymi drużynami Odry Opole i Warty Poznań.

– Julia Mularczyk została pierwszą piłkarką Ślęzy, która trafiła do klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej, a konkretnie do AZS-u Wrocław.

– Ośmiu piłkarzy Ślęzy – Kajetan Łątka, Łukasz Palmowski, Adrian Repski, Maciej Tomaszewski, Kornel Traczyk, Mateusz Kluzek, Jakub Bohdanowicz i Adrian Niewiadomski – powołanych zostało na wałbrzyskie zgrupowanie kadry Dolnego Śląska, przygotowującej się do udziału w turnieju finałowym UEFA Regions” Cup.

– Pierwszym piłkarzem, który w 2019 roku dołączył do 1KS-u był Paweł Niemienionek.

– Po raz trzeci odbyła się gala „Talenty Ślęzy Wrocław”

– W lutym nasze młodzieżowe zespoły przebywały na obozach w Nowej Rudzie i Twardogórze.

– W Tychach rozegrany został półfinałowy turniej Mistrzostw Polski w Futsalu U14 Dziewczyn. Ślęza zajęła w nim 3. miejsce i nie awansowała do turnieju finałowego.

– Chłopcy z rocznika 2012 wygrali turniej „Bumerang Cup”, a z rocznika 2009 zwyciężyli w turnieju „Jako Gold Cup”. 1. i 3. miejsce na turnieju „Jucha Beton Cup” w trzebnicy, zajęły drużyny rocznika 2008.

– Orliczki zajęły 2. miejsce w rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Halowej.

MARZEC

– Porażka 1:2 z Piastem Żmigród w 1/4 pucharowych zmagań, zakończyła przygodę Ślęzy z tymi rozgrywkami.

– Do pierwszego zespołu dołączyli Piotr Kotyla i Piotr Zabielski.

– Wśród zawodników, którzy opuścili Ślęzę, był m.in. Kajetan Łątka, który w barwach 1KS-u rozegrał 155 ligowych spotkań.

– Wiosenne rozgrywki rozpoczęły się dla 1KS-u niepomyślnie, bo od dwóch porażek z Ruchem Zdzieszowice i Górnikiem II Zabrze i remisu ze Stalą Brzeg. Dopiero w czwartym meczu, z rezerwami Zagłębia Lubin, żółto-czerwoni odnieśli pierwsze w 2019 roku zwycięstwo.

– W marcu zmarł były trener Ślęzy – Ryszard Panfil.

– Dziewczyny (rocznik 2007 i mł) zwyciężyły w turnieju rozegranym w Prusicach.

– Drużyna orlików uplasowała się na 3. miejscu w turnieju „O Puchar Piasta”w Jaworze, a ośmiolatkowie wygrali w Trzebnicy turniej „Jucha Beton Cup”

– Pod koniec marca wystartowały rozgrywki lig młodzieżowych. Wśród nich, pierwszy raz w Makroregionalnej Lidze Juniorek U16, zainaugurowały występy dziewczyny.

KWIECIEŃ

– W pierwszym kwietniowym meczu Ślęza przegrała w Legnicy z drugą drużyną Miedzi. Potem już były tylko zwycięstwa, kolejno z Gwarkiem Tarnowskie Góry (pierwsze w historii z tym klubem), MKS-em Kluczbork i Stilonem Gorzów Wlkp.

– W kwietniu rundę wiosenną zainaugurowały też piłkarki, odnosząc w tym miesiącu komplet zwycięstw.

– Fantastycznie spisały się drużyny dziewczyn w regionalnych turniejach finałowych „Pucharu Tymbarku”. W kategorii U12, Ślęza zajęła 1. miejsce, w kategorii U10, miejsce 3. i w kategorii U8, miejsce 2.

– Na Zakrzowie odbył się pierwszy Festiwal Piłkarski im. Zbigniewa Sulikowskiego.

– Młodziczki zwyciężyły w strefowym turnieju Mistrzostw Polski, który odbył się w Głogówku.

MAJ

-W maju Ślęza rozegrała aż 7 ligowych spotkań. Ich bilans to 5. zwycięstw z Pniówkiem Pawłowice, Rekordem Bielsko-Biała, Piastem Żmigród, Agroplonem Głuszyna i Ruchem Radzionków, remis z Foto-Higieną Gać i porażka z Wartą Gorzów Wlkp.

– Żeński zespól odniósł dwa zwycięstwa i doznał porażki z LUKS-em Ziemia Lubińska. Ta porażka była bardzo brzemienna w skutkach, bo zadecydowała o tym, że do II ligi awansował właśnie zespół z Lubina.

– Maj to miesiąc, w którym rozpoczęła się budowa nowego domu Ślęzy Wrocław na Kłokoczycach.

– W finałowym turnieju „Puchar Tymbarku”, który odbył się w Warszawie, dziewczyny zajęły 11. miejsce w kategorii U12.

– Ślęza zajęła 2. miejsce w rozegranym w Łodzi półfinałowym turnieju Mistrzostw Polski Młodziczek i awansowała do turnieju finałowego.

– Zespól rocznika 2012 zwyciężył na rozegranym na Stadionie Śląskim w Chorzowie turnieju „Copa Espaniola”. Dzień później podobnym osiągnięciem mógł się pochwalić zespół rocznika 2011.

– Dwie drużyny dziewczyn (U17 i U15)uczestniczyły w turnieju rozegranym w holenderskim Den Haag.

CZERWIEC

– Na zakończenie sezonu 2018/19 Ślęza przegrała z Górnikiem Polkowice i wygrała z Lechią Dzierżoniów i po raz drugi z rzędu zakończyła rozgrywki na 2. miejscu.

– Również na 2. miejscu zakończyły sezon piłkarki, które w czerwcu odniosły 3. zwycięstwa.

– Po wygraniu w finałowym meczu z Bawarią, reprezentacja Dolnego Śląska zwyciężyła w turnieju UEFA Regions” Cup. Ślęza była najliczniej reprezentowanym klubem podczas tej imprezy. W kadrze znalazło się aż ośmiu naszych piłkarzy – Maciej Tomaszewski, Adrian Repski, Adrian Niewiadomski, Jakub Bohdanowicz, Kornel Traczyk, Mateusz Kluzek, Paweł Niemienionek i Tobiasz Jarczak – a w sztabie trenerskim oprócz Grzegorza Kowalskiego, byli też Jacek Opałka i Marcin Herc. Przedstawicielami 1KS-u na tym turnieju byli też fizjoterapeuta Damian Wdowik i człowiek od wszystkiego – Robert Sawicki.

– W trwających przez całą wiosnę „Deichmann Mini Mistrzostwach Świata” nie miała sobie równych drużyna rocznika 2012, która w całej imprezie odniosła komplet (16) zwycięstw. Chłopcy z rocznika 2011 wygrali turnieje „Gol Cup w Opolu i „Piłkarski Dialog” w Warszawie

– W Łodzi odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Młodziczek. Fantastycznie spisała się w nim drużyna Ślęzy, która zdobyła brązowy medal.

– Juniorki zajęły 4. miejsce w lidze makroregionalnej U16, dzięki czemu awansowały do CLJ U17.

– W zakończonych rozgrywkach, swoje ligi wygrały i awansowały do wyższych zespoły juniorów mł., trampkarzy i dwie drużyny młodzików.

– Na Letnią Akademię Młodych Orłów (w w późniejszych terminach też na jesienną i zimową) powołane zostały – Alicja Kuriata, Gabriela Lewicka, Magdalena Półrolniczak i Hanna Wieczerzak. Do kadry Dolnego Ślaska 2008, powołany został Kornel Machoń.

– Na obiektach AWF-u odbyła się kolejna edycja Dnia Dziecka ze Ślęzą Wrocław.

– Orliczki zostały Mistrzyniami Dolnego Śląska.
LIPIEC

– Po bardzo krótkich urlopach, piłkarze rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. W ich trakcie rozegrali pięć sparingów, a ostatni z nich podczas krótkiego zgrupowania w Nowej Rudzie.

– W zespole doszło do dużych rotacji. Wśród tych, którzy odeszli był m.in. Mateusz Kluzek, który wypożyczony został do II-ligowej Pogoni Siedlce. Nowymi piłkarzami 1KS-u w lipcu zostali za to – Tomasz Dyr, Semir Idris Ahmed, Robert Pisarczuk, Szymon Tragarz, Kacper Koziarz i Jakub Gil.

– Pierwsze mecze sparingowe w lipcu rozegrała też żeńska drużyna Ślęzy.

– W lipcu pożegnaliśmy legendarnego piłkarza i trenera Ślęzy Wrocław – Józefa Majdurę.

– Tradycyjnie już nasze zespoły zagrały w turnieju „Dobiegniew Cup”. W kategoriach U13 i U9 zajęły 2. miejsca, a w kategorii U11 miejsce 5.

– Drużyna dziewczyn zwyciężyła w turnieju „Wrocław Trophy” w kategorii U15.
SIERPIEŃ

– W pierwszym meczu nowego sezonu Ślęza zremisowała w Rybniku z ROW-em. Oprócz tego meczu Ślęza w sierpniu wygrała jeszcze z Polonią Bytom i Ruchem Chorzów, zremisowała z LZS-em Starowice i przegrała z Lechią Zielona Góra.

– Do zespołu seniorów dołączył jeszcze jeden piłkarz – Jose Luis Santiago Gutierrez. Ponownie też wypożyczony został z rezerw Śląska Wrocław – Szymon Lewkot.

– Kolejne dwie piłkarki Ślęzy zostały wytransferowane do ekstraligowych klubów. Kinga Podkowa do AZS-u PWSZ Wałbrzych, a Julia Pawlak do AZS-u Wrocław. Ta druga jednak nie zagrała żadnego meczu, bowiem zawiesiła piłkarskie buty na kołku.

– Żeńska drużyna Ślęzy zainaugurowała sezon wysokim zwycięstwem w Wałbrzychu.

– I znów Nowa Ruda i Twardogóra gościła na obozach młodzieżowe zespoły Ślęzy.

– Jak co roku Ślęza zawitała do czeskiej miejscowości Kravaře. Tym rzem zaprezentowała się w tym bardzo dużym turnieju, drużyna rocznika 2011, która zajęła 5. miejsce.

– Zespół trampkarek zwyciężył w Festiwalu Piłki Nożnej, który odbył się w Świdnicy.

WRZESIEŃ

– Wrześniowy bilans Ślęzy to zwycięstwa z Rekordem Bielsko-Biała i Foto Higieną Gać, remis z Zagłębiem II Lubin i porażka z Pniówkiem Pawłowice.

– Dwa wysokie zwycięstwa odniosła Ślęza w meczach regionalnego Pucharu Polski.

– Piłkarki Ślęzy we wrześniu odniosły cztery zwycięstwa i doznały dwóch porażek.

– Po zwycięstwie w finałowym meczu w Wałbrzychu, żeńska drużyna Ślęzy po raz pierwszy w historii zdobyła regionalny Puchar Polski.

– Pod koniec sierpnia i we wrześniu, wszystkie drużyny Ślęzy zainaugurowały ligowe rozgrywki.

– Na Festiwalu Piłki Nożnej, który odbył się w Świdnicy, orliczki zajęły 2. miejsce.

– Zespół rocznika 2011 zwyciężył w trzech turniejach. Kolejno w Jaworze, Żmigrodzie i Legnicy

– Drużyna rocznika 2009 wygrała w Nowej Rudzie turniej „Estima Cup”.

PAŹDZIERNIK

– Po fantastycznym meczu Ślęza wygrała na Oporowskiej z naszpikowanym ekstraklasowymi piłkarzami Śląskiem II. Potem niestety było już gorzej. Nasz zespół przegrał z MKS-em Kluczbork i Górnikiem II Zabrze i zremisował z Piastem Żmigród.

– Po zwycięstwie z Zachodem Sobótka, Ślęza awansowała do 1/4 rozgrywek regionalnego Pucharu Polski.

– Panie we wrześniu rozegrały trzy mecze i we wszystkich zwyciężyły.

– W centralnych rozgrywkach Pucharu Polski, żeński zespól Ślęzy pokonał Plon II Błotnica Strzelecka i ROW II Rybnik.

– Oliwia Szewczyk wystąpiła w dwóch meczach reprezentacji Polski U15 przeciwko Czechom.

– Chłopcy z rocznika 2011 do listy zwycięstw dołożyli te wywalczone w turniejach w Smarchowicach Śląskich i Nowej Rudzie.

LISTOPAD

– W ostatnich w tym roku ligowych zmaganiach, Ślęza wygrała z Gwarkiem Tarnowskie Góry, przegrała ze Stalą Brzeg i zremisowała z Miedzią II Legnica i Ruchem Zdzieszowice. Po rundzie jesiennej 1KS zajmuje 11. miejsce w tabeli.

– Żeńska drużyna zakończyła jesień dwoma zwycięstwami, remisem i porażką i plasuje się na 2. miejscu w tabeli.

– Porażka z pierwszoligowym Hydrotruckiem Radom zakończyła jakże udaną pucharową przygodę naszych piłkarek.

– Po raz trzeci bawiliśmy się na klubowych „Andrzejkach” Ślęzy Wrocław.

– Trampkarki zajęły 2. miejsce w rozgrywkach wojewódzkich i wiosną grać będą w CLJ U15.

– Młodziczki nie miały sobie równych w rozgrywkach regionalnych, dzięki czemu wiosną uczestniczyć będą w zmaganiach ogólnopolskich.

– Orliczki wygrały jesienne rozgrywki ligi dolnośląskiej.

– W rozegranym w Poznaniu turnieju MMP U18 w Futsalu Kobiet, Ślęza zajęła 2. miejsce i awansowała do turnieju finałowego w Chocianowie.

– Karina Kruk dostała powołanie na zgrupowanie Talent PRO (program PZPN-u)

– Drużyna rocznika 2011 zajęła 2. miejsce na rozegranym w Warszawie turnieju „Irzyk Cup”

– Spośród drużyn chłopców, najlepiej spisała się drużyna młodzików Ślęzy II, która zajęła 1. miejsce. Na 3. miejscu w III OLM uplasowała się Ślęza I, a na 4. pozycji rozgrywki zakończyli trampkarze. Niestety, juniorzy mł. nie zdołali się utrzymać w II WLJM. juniorzy starsi plasują się po rundzie jesiennej na 7. miejscu.

GRUDZIEŃ

– Na obiekcie na Kłokoczycach powstało największe w Polsce boisko przykryte balonem.

– W finałowym turnieju MMP U18 w Futsalu Kobiet, Ślęza zakończyła zmagania na fazie grupowej.

– Jak co roku odbyły się „Sportowe Mikołajki ze Ślęzą Wrocław”.

– Drużyna ośmiolatków wygrała turnieje „Bumerang Cup”, Gold Cup” i Jarocin Cup”. Zajeła też 5. miejsce w turnieju „Gniezno Winter Cup” i 6. miejsce w rozegranym w Warszawie turnieju im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

– Zespół rocznika 2009 zajął 2. miejsce na rozegranym w Świdnicy turnieju „Silesian Winter Cup”

– Niestety, nie udało się awansować dziewczynom do turnieju finałowego MMP U16 w Futsalu. Na rozegranych w Łagiewnikach zawodach, Ślęza zajęła 3. miejsce.
Tak to w dużym skrócie wyglądało w roku 2019. Jednym zespołom poszło lepiej (a nawet wspaniale), innym gorzej. To już jednak tylko historia. Teraz przed nami nowe wyzwania w roku 2020. Jest to rok szczególny, bo nasza Ślęza obchodzić będzie jubileusz 75-lecia. Chcielibyśmy bardzo, żeby ten jubileuszowy rok obfitował w sukcesy naszych drużyn, czego serdecznie życzymy wszystkim naszym sportowcom oraz kibicom.