UEFA Regions’ Cup – Przed finałem trochę historii

Przed środowym finałowym meczem pomiędzy Dolnym Śląskiem i Bawarią, zapraszamy na historyczny rys rozgrywek UEFA Regions’ Cup.

 

Obecny turniej rozgrywany w Niemczech jest już 10-tym w historii tych rozgrywek, zwanych również nieoficjalnymi Mistrzostwami Europy Amatorów. Kto zwyciężał w poprzednich edycjach i jak w nich prezentowały się zespoły z naszego kraju ? Zapraszamy na krótki przegląd tego, co wydarzyło się wcześniej.

1998/1999

Inauguracyjny turniej UEFA Regions’ Cup rozegrany został we Włoszech. W finałowym meczu Wenecja wygrały w nim z Madrytem po dogrywce 3:2. Polskę na tych zawodach reprezentowała Małopolska, która w finałowych zawodach zremisowała z Dystryktem Zachodnim (Holandia) 1:1, z Pragą (Czechy) 1:1 i przegrała z Madrytem 1:3, kończąc udział w turnieju na 3. miejscu w swojej grupie.

2000/2001

Zwycięzcą rozegranego w Czechach turnieju została Braga (Portugalia), która to w finale wygrała po serii rzutów karnych z Morawami (Czechy). Startujące w tej edycji Mazowsze, swój udział zakończyło na 2. miejscu w grupie eliminacyjnym, za zespołem z Irlandii.

2002/2003

Tym razem gospodarzem turnieju finałowego były Niemcy, a w finale włoski region Piemonte wygrał z Mayenne (Francja) 2:1. Po raz drugi najlepsza w naszym kraju okazała się Małopolska, która tym razem jednak zakończyła udział na turnieju eliminacyjnym, w którym zajęła 2. miejsca za niemieckim Württemberg.

2004/2005

W roku 2005 turniej finałowy zagościł w naszym kraju, w Małopolsce. Gospodarze okazali się być bardzo gościnni, bowiem w swojej grupie zajęli 3. miejsce, remisując z Centralną Słowacja 1:1, przegrywając z Południowo-Zachodnią Sofią (Bułgaria) 0:4 i wygrywając z Brnem (Czechy) 3:1. W finale Kraj basków (Hiszpania) wygrał z Bułgarami 1:0.

2006/2007

Ta edycja rozgrywek UEFA Region’ Cup szczególnie zapadła nam w pamięci. Pierwszy raz Polskę reprezentował w nich Dolny Śląsk. W turnieju eliminacyjny nasz zespół wygrał z Toskanią (Włochy) 2:1, drużyną z Malty 11:0 i zremisował z Saksonią (Niemcy) 1:1. Turniej finałowy rozegrany został w Bułgarii. W swojej grupie w pierwszym meczu Dolny Śląsk pokonał Ivan (Ukraina) 2:1, w drugim szwajcarskie Ticino 2:1, a w trzecim zremisował 1:1 z Aveiro (Portugalia). W wielkim finale nasz zespół mierzył się z gospodarzami turnieju, Południowo-Wschodnim Regionem Bułgarii. Pierwsi gola w tym meczu zdobyli w 68′ Bułgarzy. Wyrównał w 78′ Michał Sudoł, a zwycięskiego gola zdobył w dogrywce (114′) Szymon Jaskułowski. Przypomnijmy skład prowadzonego przez trenerów Janusza Kudybę i Romualda Kujawę zespołu – Krzysztof Czerniak, Dariusz Zalewski, Szymon Jaskułowski (wszyscy Polonia Trzebnica), Ernest Balicki, Adrian Szymczak, Tomasz Szczepek, Mariusz Sadowski (Orzeł Ząbkowice Śląskie), Piotr Broszkowski (Górnik/Zagłębie Wałbrzych), Łukasz Skierski (Prochowiczanka Prochowice), Tomasz Góral (Nysa Zgorzelec), Michał Sikorski, Jarosław Gad (Pogoń Oleśnica), Michał Sudoł, Tomasz Jaworski, Arkadiusz Półchłopek, Michał Wróbel (wszyscy Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie), Łukasz Ochmański (MKS Oława), Arkadiusz Piech, Janusz Gol (Polonia/Sparta Świdnica).

2008/2009

Pierwszy raz w rozgrywkach o Puchar Regionów, Polskę reprezentowała Wielkopolska. Drużyna ta zakończyła swój udział na 3. miejscu w turnieju eliminacyjnym, wygrywając z Uusimaa (Finlandia) 3:0, remisując bezbramkowo ze Wschodnią Serbią i przegrywając z Gradiška (Bośnia i Hercegowina) 0:1. gospodarzem turnieju finałowego była Chorwacja, a zwyciężyła w nim Kastylia (Hiszpania), która w decydującym meczu wygrała z Oltenia (Rumunia) 2:1.

2010/2011

Gospodarzem jednego z turniejów eliminacyjnych była Małopolska. Zajęła w nim 2. miejsce, ustępując różnicą bramek rosyjskiemu Regionowi Południowemu. Bezpośredni mecz pomiędzy tymi zespołami zakończył się wynikiem 1:1. W pozostałych spotkaniach Małopolska wygrała z Helsinkami (Finlandia) 4:1 i FC Azot (Białoruś) 3:1. Najlepszym zespołem tej edycji zostali gospodarze finałowych zmagań, czyli portugalska Braga, która w starciu decydującym o 1. miejscu, pokonała irlandzki Leinster & Munster 2:1.

2012/2013

Region Kujawsko-Pomorski reprezentował Polskę w roku 2013. Zakończył on swój udział w rozgrywkach, zajmując 2. miejsce w turnieju eliminacyjnym w którym wygrał 3:0 z Zachodnią Estonią, również 3:0 ze Wschodnią Finlandią i przegrał 0:1 z Wenecją (Włochy). Wenecja okazała się też być najlepsza w całym cyklu, w którym była też gospodarzem finałów, w których w ich najważniejszym meczu wygrała po rzutach karnych z Katalonią (Hiszpania).
2014/2015

Od tego sezonu rozpoczęła się era dominacji w krajowych eliminacjach reprezentacji Dolnego Śląska, która zwyciężała w nich trzykrotnie z rzędu (a aktualnie awansowała również do turnieju finałowego sezonu 2020/21). We Wrześniu 2014 roku, turniej eliminacyjny odbył się na boiskach Legnicy, Lubina i Polkowic. Nasza drużyna w pierwszym meczu wygrała z Brasov (Ruminia) 5:2 (bramki Babeczko, Leśniarek, Niedojad, Gołębiewski), w drugim 5:1 z mołdawskim News Amateurs (Gacek 2, Leśniarek, Budny i samobójczy gol Shakjiri), a w ostatnim zremisowała z Paris Ile de France 1:1 (Leśniarek). Dolny Śląsk okazał się być najlepszym w tym turnieju, przez co awansował do imprezy finałowej, która rozegrana została w Irlandii. Nie były to niestety udane zawody dla naszej reprezentacji, która przegrała w nich wszystkie mecze, z Zagrzebiem (Chorwacja), Wirtembergią (Niemcy) i Regionem Wschodnim Irlandii Północnej. W meczu o 1. miejsce Region Wschodni (Irlandia) wygrał 1:0 z Zagrzebiem.
Kadra Dolnego Śląska – Babeczko Konrad (Orkan Szczedrzykowice), Bagiński Damian (Bystrzyca Kąty Wrocławskie), Boczarski Paweł (Foto – Higiena Gać), Borowy Grzegorz (Polonia-Stal Świdnica), Buryło Marcin (Lechia Dzierżoniów), Deneka Łukasz (Sokół Wielka Lipa), Gacek Marek (KP Brzeg Dolny), Gąsiorowski Marcin (Ślęza Wrocław), Gołębiewski Patryk (Piast Żmigród), Jakóbczyk Jakub (Ślęza Wrocław), Krawczyk Jarosław (Sokół Wielka Lipa), Kukla Kamil (Polonia-Stal Świdnica), Kula Marcin (Orkan Szczedrzykowice), Leśniarek Adrian (Lechia Dzierżoniów), Maciejewski Łukasz (Lechia Dzierżoniów), Mądrzejewski Jacek (KP Brzeg Dolny), Niedojad Damian (Lechia Dzierżoniów), Reczka Piotr (Bystrzyca Kąty Wrocławskie), Wałęga Daniel (KP Brzeg Dolny), Żbik Kamil (KP Brzeg Dolny).

2016/17

Po raz drugi z rzędu turniej eliminacyjny odbył się w miastach Zagłębia Miedziowego. Tym razem nie był już on tak udany dla Dolnego Śląska, który zajął w nim 2. miejsce. Już pierwszy, przegrany 0:2 mecz z Lizboną (Portugalia) mocno ograniczył szansę na awans. Pomimo zwycięstw w następnych starciach, 3:1 z białoruskim FC Zvezda-FOTS Victoria (Niedojad 2, Firlej) i 7:0 z łotewskim FC Caramba Riga (Łuczak 2, Jakubczyk 2, Niedojad 2, Niewiadomski), do Turcji na finałowe zawody pojechali Portugalczycy. Najlepszym zespołem okazał się w nich Zagrzeb (Chorwacja), który wygrał w finale z irlandzkim Munster/Connacht 1:0.
Kadra Dolnego Śląska – Jarosław Krawczyk (Ślęza Wrocław) Marcin Gąsiorowski (Foto Higiena Gać), Patryk Gołębiewski (Piast Żmigród), Dawid Pożarycki (Foto Higiena Gać), Jakub Jakóbczyk (Ślęza Wrocław), Adrian Repski (Śląsk Wrocław), Daniel Łuczak (Śląsk Wrocław), Adrian Wójcik (Miedź Legnica), Mateusz Jaros (Olimpia Kowary), Krzysztof Cieśla (Śląsk Wrocław), Adrian Niewiadomski (Ślęza Wrocław), Jakub Bohdanowicz (Ślęza Wrocław), Dawid Domaradzki (AKS Strzegom), Maciej Firlej (Ślęza Wrocław), Marcin Buryło( Lechia Dzierżoniów), Łukasz Maciejewski (Lechia Dzierżoniów), Mateusz Kluzek (Ślęza Wrocław), Damian Niedojad (Lechia Dzierżoniów), Lucjan Zieliński (Miedź Legnica), Mateusz Miazga (Miedź Legnica), Sebastian Idziorek (MKP Wołów)

2018/19

O tym co dzieje się aktualnie w Niemczech, a dzieje się wspaniale, na bieżąco informujemy na naszej stronie. Przypomnijmy jednak, że awans do finałowego turnieju Dolny Śląsk wywalczył w turnieju eliminacyjnym rozegranym we Włoszech. Nasz zespół wygrał w nim z szwajcarskim Vaud 3:1 (Magdziak, Traczyk, Buryło) i mołdawskim Ialoveni 4:0 (Traczyk, Galas, Bońkowski, Kluzek). W ostatnim meczu przegrał z gospodarzami, czyli z Toskanią 1:2 (Jaros), lecz mimo to zwyciężył w całych zawodach.

Tak to wyglądało do tej pory. Teraz reprezentacja Dolnego Śląska pisze nową, jakże piękną kartę w historii występów w UEFA Regions’ Cup. Bez względu na to, jakim wynikiem zakończy się finałowe starcie z Bawarią, już teraz możemy być dumni z piłkarzy reprezentujących nasz region. Nasza duma jest tym większa, że w kadrze znajduje się aż ośmiu piłkarzy Ślęzy – Maciej Tomaszewski, Adrian Repski, Adrian Niewiadomski, Jakub Bohdanowicz, Kornel Traczyk, Mateusz Kluzek, Paweł Niemienionek i Tobiasz Jarczak (ten ostatni wiosną wypożyczony był do GKS-u Mirków). Również sztab szkoleniowy oparty jest na osobach związanych z 1KS-em, a są nimi Grzegorz Kowalski (trener), Jacek Opałka (II trener), Marcin Herc (trener bramkarzy), Damian Wdowik (fizjoterapeuta) i człowiek od wszystkiego, czyli Robert Sawicki. Sztab szkoleniowy wspomaga też Mirosław Drączkowski, a pozostali piłkarze w kadrze Dolnego Śląska to – Jarosław Krawczyk (Orkan Szczedrzykowice) i Patryk Caliński (Śląsk II Wrocław). Oprócz nich do Niemiec polecieli też – Mateusz Baszak (Apis Jędrzychowice), Szymon Tragarz (Górnik Wałbrzych), Bartłomiej Kot (Polonia Stal Świdnica), Paweł Słonecki, Grzegorz Borowy (Lechia Dzierżoniów), Marcin Buryło (Foto-Higiena Gać), Adam Bońkowski (Nysa Kłodzko), Mateusz Jaros (Piast Żmigród), Dawid Pożarycki (Stal Brzeg/Foto-Higiena Gać) i Adrian Puchała (Polonia Trzebnica).