Piłkarki Ślęzy stają przed historycznym wyzwaniem

W sobotę (27 maja) o godz.14 w Centrum Piłkarskim Ślęza Wrocław – Kłokoczyce, rozegrany zostanie mecz 22. kolejki rozgrywek II ligi kobiet, pomiędzy Ślęzą Wrocław i Rolnikiem B. Głogówek.

 
18 czerwca 2022 roku Ślęza Wrocław wybrała się do Żywca na mecz ostatniej kolejki rozgrywek III ligi. Stawką tego starcia był awans do ligi II. Nasza drużyna nie mogła tego meczu przegrać, a jednak po pierwszej połowie przegrywała 0:1. Po przerwie dziewczyny pokazały klasę wygrywając 5:2, dzięki czemu po 5. sezonach spędzonych w III lidze, Ślęza odniosła historyczny sukces awansując na szczebel centralny.

Minął rok, a piłkarki Ślęzy są bliskie zapisania jakże pięknej, kolejnej karty w historii 1KS-u. W sobotę nasza drużyna stanie przed szansą awansu na zaplecze Ekstraligi. Aby tak się stało, trzeba wygrać mecz z Rolnikiem B. Głogówek. Wbrew pozorom, to wcale nie jest łatwe zadanie.

Rolnik B. Głogówek to uznana marka w żeńskim futbolu w naszym kraju. Klub ten powstał w roku 1983, a co ciekawe w latach 1992-1994 rywalizował w II lidze czeskiej. Na początku XXI wieku Rolnik po raz pierwszy występował na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Kolejny raz w Ekstralidze zameldował się w sezonie 2019/20. Zdołał się w niej wówczas utrzymać dzięki wycofaniu się z rozgrywek dwóch innych klubów. W kolejnych rozgrywkach Rolnik już tyle szczęścia nie miał, i po zajęciu 11. miejsca musiał pogodzić się z degradacją. Kolejny sezon to też kolejny spadek, tym razem z I do II ligi.

Po rundzie jesiennej wydawać się mogło, że drużynę z Opolszczyzny czekać będzie kolejna degradacja. Rolnik w pierwszej rundzie spisywał się fatalnie i z dorobkiem zaledwie 3 pkt. na koncie zamykał tabelę.
Nikt chyba wówczas nie sądził, że drużyna przejdzie taką metamorfozę i w nieoficjalnej tabeli wiosny znajdzie się na 4 miejscu. Cóż zatem w Głogówku się wydarzyło. Przede wszystkim dokonano zmiany trenera. Został nim Arkadiusz Fluder. Ten szkoleniowiec zdołał skonsolidować zespół, a co najważniejsze, dziewczyny mu zaufały. Na efekty tej współpracy długo czekać nie było trzeba, bo już w pierwszych dwóch meczach rundy rewanżowej Rolnik odniósł zwycięstwa. Niewiele brakowało, by sprawił sensację w starciu z rezerwami AZS UJ Kraków. Drużyna z Głogówka wygrywała już w nim 3:1, by ostatecznie przegrać 3:4, tracąc ostatniego gola już w doliczonym czasie. Potem było już jednak tylko lepiej, bowiem Rolnik zdołał zgromadzić już na koncie 18 pkt, dzięki czemu awansował na 8. miejsce w tabeli, na którym już bez względu na wynik meczu we Wrocławiu, pozostanie.

Stawka sobotniego meczu jest bardzo wysoka, a najlepiej by było (łatwo mówić) by dziewczyny wyczyściły głowy i podeszły do tego starcia, tak jak do każdego innego w tym sezonie. Wiemy, że grać w piłkę, i to naprawdę dobrze, potrafią. Wiedzą o tym one same. Co jest też ważne, piłkarki reprezentujące żółto-czerwone barwy to dziewczyny z charakterem. Mobilizować ich przed sobotnim meczem nie trzeba, bo same potrafią to robić najlepiej. My możemy im powiedzieć tylko tyle, dziewczyny zagrajcie swoje, a wtedy będzie dobrze.

Sobota godz.14. Mamy nadzieję, że tego dnia o tej godzinie, trybuny Centrum Piłkarskiego Ślęza Wrocław – Kłokoczyce zapełnią się kibicami, którzy będą dwunastym zawodnikiem 1KS-u i swoim dopingiem pomogą dziewczynom w osiągnięciu celu. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie.

Dodajmy jeszcze, że mecz sędziować będzie Anna Kalita-Malasiewicz z Głuchołaz.