III liga sezon 2021/22 -podsumowanie

Sezon 2021/22 w rozgrywkach III ligi dobiegł końca. Spróbujemy ocenić jak on wyglądał w wykonaniu poszczególnych zespołów. Które z nich zaskoczyły in plus, a które też zawiodły.

 
1. ZAGŁĘBIE II LUBIN 77 pkt 86-42 Najlepszy strzelec – Patryk Kusztal -17 bramek
W przedsezonowej zapowiedzi, pisaliśmy że druga drużyna Zagłębia, to najmocniejszy zespół rezerw, który przystąpi do rozgrywek III ligi. Potwierdzeniem tego jest awans, który absolutnie nie dziwi. Potencjał kadrowy lubińskiego klubu był tak duży, że spokojnie mógłby on wystawić jeszcze jedną ekipę, która również nie miałaby problemu, by znaleźć się w czołówce tabeli. Zagłębie II przez cały sezon prezentowało równą dyspozycję, a wpadki lubinianom zdarzały się bardzo rzadko. Lubinianie odnieśli najwięcej zwycięstw, strzelili najwięcej bramek, a po jesiennej porażce w 6.kolejce we Wrocławiu, zanotowali imponującą serię 21 spotkań bez przegranego meczu. Awans zasłużony.

2. ŚLĘZA WROCŁAW 69 pkt 83-37 Najlepszy strzelec – Piotr Stępień – 12 bramek
Podsumowanie sezonu 1KS-u znajduje się w osobnym artykule.

3. POLONIA BYTOM 65 pkt 65-34 Najlepszy strzelec – Dawid Krzemień – 11 bramek
Przed sezonem Polonię typowano jako głównego faworyta do awansu, a tymczasem bytomianie sprawili swoim fanom spory zawód. Podobnie jak Ślęza, a nawet w większym stopniu, Polonia traciła punkty w meczach, w których tych punktów tracić nie miała prawa. Bytomianie zanotowali też fatalny start w rozgrywkach, gromadząc w pierwszych pięciu kolejkach zaledwie 4 pkt, a potem jak się okazało, strat poniesionych w tym okresie, nie zdołali już odrobić. Podsumowując, Polonia zakończyła sezon na podium, ale raczej nie o to chodziło w Bytomiu.

4. REKORD BIELSKO-BIAŁA 62 pkt 70-43 Najlepsi strzelcy – Marcin Wróbel – Tomasz Nowak po 11 bramek
Jeśli chodzi o Rekord, to można powiedzieć, że wszystko było w normie. Kolejny raz zespół ten uplasował się w czołówce tabeli, a gdyby nie bardzo kiepska seria spotkań na początku rundy wiosennej, to miejsce na podium byłoby jak najbardziej realne. W Bielsku-Białej od lat stawia się na młodzież i w zakończonych rozgrywkach było podobnie. Efektem tego jest 1. miejsce w klasyfikacji pro junior system, a co ca za tym idzie, spory zastrzyk finansowy.

5. LKS GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ 54 pkt 47-41 Najlepszy strzelec – Piotr Ćwielong – 11 bramek
Jak ocenić trzecioligowy dream team. Przed startem rozgrywek pisaliśmy, że teoretycznie LKS powinien być jednym z kandydatów do awansu. Do takich prognoz obligowało spojrzenie na kadrę drużyny, w której aż roiło się od nazwisk znanych piłkarskim kibicom. Runda jesienna była w wykonaniu LKS-u bardzo udana, czego efektem było 1. miejsce. Wiosna za to była wręcz fatalne. Drużyna w niczym nie przypominała tej z jesieni, a brak kontuzjowanego Łukasza Piszczka nie jest żadnym wytłumaczeniem postawy innych zawodników, którzy sprawiali wrażenie towarzystwa, które przyszło pokopać sobie piłkę, a wyniki stanowiły sprawę drugorzędną.

6. MIEDŹ II LEGNICA 52 pkt 56-63 Najlepsi strzelcy – Bruno Burgering, Tomasz Mamis – po 8 bramek
W połowie rundy wiosennej legniczanie byli bardzo blisko swoich sąsiadów zza miedzy, i mogło się wydawać, że włączą się do rywalizacji o awans. Po porażce w Lubinie, gdy stało się jasne, że tak się nie stanie, w Legnicy rozpoczęto przegląd kadr, czyli selekcje piłkarzy kandydujących do gry w nowym sezonie. Była to typowo negatywna selekcja, bo nie ma co ukrywać, drużyna grała w kompromitującym stylu, czego efektem były same porażki do końca rozgrywek i mnóstwo straconych bramek. Miedź II zanotowała też niechlubny rekord, bowiem w trzech kolejnych meczach traciła po 6 goli.

7. GÓRNIK II ZABRZE 51 pkt 49-49 Najlepszy strzelec – Alan Lubaski – 10 bramek
W przypadku zabrzańskich rezerw zaskoczenia nie było. Podobnie jak w poprzednich sezonach był to typowy zespół środka tabeli, któremu ani awans, ani też spadek nie groził. W Zabrzu ogrywano młodych piłkarzy, ale też często wspomagali ich zawodnicy z pierwszej drużyny. Górnik II potwierdził też, że potrafi rywalizować z najlepszymi, a przykładem tego jest fakt, że z zabrzanami punkty straciła solidarnie czołowa trójka w końcowej tabeli.

8. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE 47 pkt 55-55 Najlepszy strzelec – Dawid Hanzel – 15 bramek
Pniówek określany jest mianem solidnego trzecioligowca i to w zakończonych rozgrywkach się potwierdziło. Był co prawda moment, w którym klub z Pawłowic znalazł się w trudnym położeniu, ale potrafił się z niego wydostać i ostatecznie zajął miejsce w środku tabeli, czyli tam gdzie można było się tego po nim spodziewać.

9. STAL BRZEG 46 pkt 51-47 Najlepszy strzelec – Michał Sypek – 10 bramek
Stal grała nierówno, przez co przeżywała trudne chwile, w których balansowała na krawędzi oddzielającej bezpieczną strefę od strefy spadkowej. Tak naprawdę, o dosyć wysokiej ostatecznie lokacie, zadecydowała bardzo dobra w wykonaniu brzeżan, druga połowa rundy rewanżowej, a zwłaszcza seria udanych spotkań na własnym boisku. Stal zajmując miejsce w tabeli przed MKS-em, zachowała też miano, drugiego po Odrze, najlepszego zespołu Opolszczyzny.

10. LECHIA ZIELONA GÓRA 45 pkt 49-44 Najlepszy strzelec – Przemysław Mycan – 13 bramek
Po niezłej jesieni, wiosną Lechia spisywała się słabiej. Nie na tyle jednak by poczuć jakieś większe zagrożenie spadkiem, choć małe momenty niepewności zielonogórzanie na pewno mieli. Koniec końców, Lechia znów może poszczycić się tym, że jest najwyżej klasyfikowanym zespołem z województwa Lubuskiego, we wszystkich klasach rozgrywkowych.

11. ODRA WODZISŁAW ŚL. 43 pkt 55-57 Najlepszy strzelec – Jan Borek – 8 bramek
Po tym co wydarzyło się w zimie w Wodzisławiu Śląskim, a zwłaszcza po kadrowej rewolucji jaka nastąpiła w Odrze, można było się zastanawiać, czy dosyć pokaźna ilość punktów zdobytych jesienią, pozwoli zachować beniaminkowi miejsce w III lidze. W pewnym momencie wydawało się już, że tych punktów może jednak zabraknąć. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie dla Odry, dzięki całkiem niezłej końcówce sezonu.

12 MKS KLUCZBORK 43 pkt 55-57 Najlepszy strzelec – Lucjan Zieliński – 16 bramek
Po fatalnej jesieni wielu skazywało MKS na spadek. Tymczasem w rundzie rewanżowej zespół z Kluczborka spisał się rewelacyjnie, ustępując w tabeli wiosny tylko „wielkiej trójce”. MKS był jednym z kilku klubów, w którym miała miejsce karuzela na stanowisku trenera. Okazało się, że tym najlepszym dla drużyny był ten ostatni, najmniej znany ze wszystkich, który w znaczący sposób odmienił zespół.

13. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 39 pkt 44-50 Najlepszy strzelec – Norbert Jaszczak – 13 bramek
Co roku Gwarek plasuje się coraz niżej w tabeli, a w zakończonym sezonie ta tendencja została podtrzymana, bowiem klub z Tarnowskich Gór nigdy nie był jeszcze tak nisko. Mogło być jeszcze gorzej, po fatalnej w wykonaniu Gwarka wiośnie, ale na szczęście dla tego zespołu, miał on solidny zapas punktowy uzbierany jesienią i dzięki temu zachował miejsce w III lidze.

14. CARINA GUBIN 39 pkt 40-49 Najlepsi strzelcy – Cyprian Poniedziałek i Denis Matuszewski – po 7 bramek.
Po niezłej w wykonaniu beniaminka pierwszej rundzie, przed drugą, prezes tego klubu zapowiadał walkę o 6 miejsce. Te zapowiedzi okazały się zapowiedziami na wyrost, bowiem Carina dopiero w przedostatniej kolejce zapewniła sobie utrzymanie. W sumie pierwszy sezon Cariny w III lidze trzeba ocenić jednak pozytywnie, bo się w niej utrzymała, a o to przede wszystkim chodziło.

15. WARTA GORZÓW WLKP. 36 pkt 41-54 Najlepszy strzelec – Paweł Krauz – 9 bramek
Po jesieni Warta była przedostatnia i wielu twierdziło, że nie zdoła się obronić przed spadkiem. Doskonały początek wiosny (8 meczów bez porażki) sprawił jednak, że Warta nie tylko opuściła strefę spadkową, ale też wydawała się być już bezpieczna. W końcowej fazie sezonu gorzowianom zabrakło jednak tlenu, przez co rozpoczął się horror trwający do ostatniej kolejki, horror zakończony jednak happy endem.

16. PIAST ŻMIGRÓD 36 pkt 46-76 Najlepszy strzelec – Daniel Stanclik – 10 bramek
Po 9 sezonach Piast żegna się z III ligą. Wpływ na to być może miały częste zmiany trenerów, wśród których byli też tacy, którzy nieoczekiwanie zostawiali zespół. Długo nic jednak nie wskazywało, że żmigrodzianie opuszczą III ligę. Jeszcze po 26. kolejce Piast znajdował się na 9 miejscu w tabeli. Tymczasem nagle w drużynie nastąpiła trudno wytłumaczalna zapaść, bowiem w dziewięciu ostatnich meczach, Piast zdołał zdobyć zaledwie dwa punkty, czyli jeden mniej jaki potrzebny do utrzymania.

17. KARKONOSZE JELENIA GÓRA 30 pkt 40-69 Najlepszy strzelec – Mateusz Baszak – 9 bramek
Kolejny z dolnośląskich beniaminków, którego III liga po prostu przerosła. Nie jesteśmy w odosobnieniu twierdząc, że jest to konsekwencją tego, co wydarzyło się przed kilku laty, czyli podziału IV ligi w regionie na dwie grupy, co spowodowało obniżenie jej poziomu, a konsekwencje tego obserwujemy właśnie w III lidze.

18. FOTO-HIGIENA GAĆ 18 pkt 29-81 Najlepszy strzelec – Łukasz Orzechowski – 8 bramek
Cóż, drużyna z najmniejszej miejscowości w III lidze, z takim potencjałem kadrowym jakim dysponowała, praktycznie z góry skazana była na degradację. Jeszcze jesienią Foto-Higiena od czasu do czasu potrafiła zaskoczyć. Wiosną stała się już typowym dostarczycielem punktów.