III liga – jesień 2020 – podsumowanie

Za nami runda jesienna rozgrywek III ligi (grupa 3). W naszym podsumowaniu spróbujemy pokusić się o ocenę poszczególnych zespołów. Które z nich zaskoczyły in plus, które zawiodły, a które można by rzec zagrały tak jak tego po nich oczekiwano.

 

 

1. RUCH CHORZÓW 44 pkt, 48-15 bramki, 14. zwycięstw, 2. remisy, 2. porażki
Najlepszy strzelec – Mariusz Idzik – 18 bramek

Główny faworyt do awansu nie zawiódł. Ruch jesienią był najlepszym zespołem pod każdym względem. Zdobył najwięcej punktów, odniósł najwięcej zwycięstw i doznał najmniej porażek. Ruch strzelił też najwięcej bramek i najmniej stracił. Chorzowianie są też jedyną ekipą, która nie przegrała u siebie. Wszystkie te dane pokazują, że faworyt stanął jesienią na wysokości zadania.
Ocena – Nie może być inna niż bardzo dobra. Ruch po prostu zrobił swoje.

2. POLONIA BYTOM 42 pkt, 43-18 bramki, 13. zwycięstw, 3. remisy, 2. porażki
Najlepszy strzelec – Adam Żak – 19 bramek

Przed sezonem z Bytomia docierały wieści, że Polonię awans nie interesuje, ale teraz wiemy, że można je między bajki włożyć. Polonia ma za sobą bardzo dobrą rundę, podczas której znakomicie spisywała się zwłaszcza na wyjazdach (24 pkt), będąc pod tym względem najlepszą drużyną w całej stawce. Strata zaledwie dwóch punktów do lidera, stawia bytomian w gronie zespołów, które mogą wiosną powalczyć o awans i pokrzyżować szyki Ruchowi. Polonia ma jednak jeden wielki problem, a mianowicie brak odpowiedniego obiektu. Ten na którym grała jesienią, nie przystoi klubowi z tak wielkimi tradycjami.
Ocena – Oczywiście bardzo dobra.

3. ŚLĘZA WROCŁAW 38 pkt, 44-18 bramki, 11. zwycięstw, 5. remisów, 2. porażki
Najlepszy strzelec – Piotr Stępień – 11 bramek

Podsumowanie rundy jesiennej Ślęzy znajduje się w osobnej publikacji.

4. PNIÓWEK 74 PAWŁOWICE 33 pkt, 32-22 bramki, 10. zwycięstw, 3. remisy, 5. porażek
Najlepszy strzelec – Dawid Hanzel – 10 bramek

Po pierwszych meczach wielu widziało klub z Pawłowic wśród potencjalnych kandydatów do spadku,, bowiem spisywał się on bardzo kiepsko. W drugiej połowie rundy nastąpiło jednak przełamanie i grający z meczu na mecz lepiej Pniówek, systematycznie zaczął się wspinać po szczeblach ligowej tabeli, zatrzymując się na czwartym.
Ocena – Bardzo dobra runda, lepsza niż można było przypuszczać.

5. LKS GOCZAŁKOWICE ZDRÓJ 32 pkt, 33-25 bramki, 10. zwycięstw, 2. remisy, 5. porażek
Najlepszy strzelec – Bartosz Marchewka – 11 bramek

Rewelacyjna runda w wykonaniu beniaminka. Mogłaby być ona jeszcze lepsza, gdyby LKS równie dobrze jak w delegacjach, spisywał się na własnym obiekcie. Na nim tracił punkty z teoretycznie słabszymi rywalami, ale paradoksalnie, potrafił też wygrać z liderami rozgrywek, wpierw pokonując zajmującą wówczas 1.miejsce Ślęzą, a później Ruch. LKS to zespół, który dużo wniósł do rozgrywek III ligi.
Ocena – Nie może być inna niż znakomita.

6. LECHIA ZIELONA GÓRA 28 pkt, 29-30 bramki, 8. zwycięstw, 4. remisy, 6. porażek
Najlepszy strzelec – Szymon Kobusiński – 17 bramek

Patrząc na miejsce i ilość zdobytych punktów można uznać, że Lechia spisała się jesienią na miarę swoich możliwości. Klub z Zielonej Góry spisał się zdecydowanie lepiej od Warty, co oznacza, że w prestiżowej rywalizacji lubuskich zespołów jest w tym momencie najlepszym w całym regionie.
Ocena – Całkiem nieźle.

7. ZAGŁĘBIE II LUBIN 25 pkt, 30-22 bramki, 7. zwycięstw, 4. remisy, t. porażek
Najlepszy strzelec – Bartosz Zynek – 9 bramek

Zagłębie II okazało się być najlepsze spośród wszystkich zespołów rezerw grających w III lidze. co już daje powód do satysfakcji. Wyniki lubinian były raz lepsze, raz gorsze, co jest jednak zrozumiałe, gdy w praktycznie każdym meczu zmieniał się skład drużyny. W Lubinie ogrywają młodzież i robią to z powodzeniem, O to też przecież chodzi w przypadku rezerw.
Ocena – Dobra.

8. MKS KLUCZBORK 25 pkt, 34-34 bramki, 7. zwycięstw, 4. remisy, 7. porażek
Najlepszy strzelec – Bartosz Włodarczyk – 10. bramek

Po tym jak MKS spisywał się w poprzednim sezonie od momentu gdy jego trenerem został Jan Furlepa, wskazywano ten zespół wśród tych kandydujących do miejsc w ścisłej czołówce. Początek rundy tylko to potwierdzał, bo klub z Kluczborka spisywał się znakomicie, będąc nawet liderem. MKS nagle jednak wpadł w dołek, z którego w praktyce nie potrafił się już wygrzebać do końca jesiennej batalii, stając się typowym, ligowym przeciętniakiem.
Ocena – Rozczarowanie

9. STAL BRZEG 24 pkt, 34-28 bramki, 6. zwycięstw, 6. remisów, 6. porażek
Najlepszy strzelec – Damian Celuch – 10. bramek

W Brzegu z pewnością liczono na więcej, a tymczasem pod względem różnicy punktowej Stal jest bliżej strefy spadkowej, niż czołówki. Brzeżanie grali bardzo nierówno i według zarządu klubu poniżej oczekiwań, czego efektem było niedawne rozstanie z trenerem Domagałą.
Ocena – Bardzo przeciętnie.

10. GWAREK TARNOWSKIE GÓRY 23. pkt, 29-39 bramki, 6. zwycięstw, 5. remisów, 7. porażek
Najlepszy strzelec – Sebastian Pączko – 6. bramek

Póki co jest to najgorszy od awansu sezon Gwarka, który przyzwyczaił wszystkich do tego, że odgrywa czołowe role w rozgrywkach. Drużynie z Tarnowskich Gór przytrafiły się wstydliwe porażki, jak 0:4 u siebie z Zagłębiem II, czy też 0:7 w Bytomiu. Coś się w tym sezonie w Gwarku zacięło.
Ocena – Słabo, patrząc na potencjał zespołu.

11. REKORD BIELSKO-BIAŁA 23. pkt, 27-22 bramki, 6. zwycięstw, 5. remisów, 7. porażek
Najlepszy strzelec – Szymon Szymański – 7 bramek

Coś się popsuło w Cygańskim Lesie, bo jesienią nie był to taki Rekord do jakiego przyzwyczaił nas w poprzednich latach. Atutem Rekordu zdawała się być stabilizacja kadrowa, bowiem w ostatnich sezonach zbyt wielu roszad w kadrze drużyny nie było. W tym sezonie jednak ten atut jakby się nie sprawdzał.
Ocena – Zdecydowanie poniżej oczekiwań.

12.MIEDŹ II LEGNICA – 22 pkt, 25-30 bramki, 6. zwycięstw, 4. remisy i 8. porażek.
Najlepszy strzelec – Maciej Koziara – 8 bramek

W Legnicy wpadli na nowy pomysł. Postanowiono bowiem, że w rezerwach testować się będzie piłkarzy zagranicznych, bo takich w Miedzi II zagrało jesienią aż 10. Póki co zaciąg zawodników z Holandii, Hiszpanii, Belgi, Brazylii, Gwinei i Mołdawii nie pomógł za wiele drużynie, bowiem niewiele dzieli ją od strefy spadkowej. Czy pomysł by obcokrajowcy zajmowali miejsce młodych Polaków okaże się trafny, okaże się wiosną, ale póki co nic na to nie wskazuje.
Ocena – Jak na rezerwy, to bardzo przeciętnie.

13. GÓRNIK II ZABRZE – 21 pkt, 32-30 bramki, 6. zwycięstw, 3. remisy, 9. porażek
Najlepszy strzelec – Bartłomiej Korbecki – 7 bramek

Słaba runda młodych zabrzan. Z pewnością wpływ na to miała ograniczona ilość spadów z pierwszego zespołu, bo jak pokazuje tabela, młodzi, niedoświadczeni piłkarze bez wsparcia starszych kolegów mają spore problemy ze zdobywaniem punktów.

14. PIAST ŻMIGRÓD – 20 pkt, 31-32 bramki, 4. zwycięstwa, 8. remisów, 6. porażek
Najlepszy strzelec – Daniel Stanclik – 8 bramek

Piast to najbardziej ugodowy zespół w lidze, bowiem najczęściej dzielił się punktami z przeciwnikami. Długo trwało, by żmigrodzki zespół zaskoczył, co stało się tak naprawdę dopiero w końcówce rundy. Ta w miarę udana końcówka nie może jednak zamazać w sumie słabej jesieni w wykonaniu Piasta.
Ocena – Kiepsko

15. ROW 1964 RYBNIK – 19 pkt, 24-33 bramki, 4 zwycięstwa, 7. remisów, 7. porażek
Najlepszy strzelec – Jakub Kuczera – 7 bramek

Nieciekawa sytuacja w rybnickim klubie znajduje odzwierciedlenie w miejscu zajmowanym w tabeli. ROW jesienią grał słabo, ale też warto się zastanowić, czy tylko we wspomnianej wcześniej sytuacji należy upatrywać kiepskiej postawy piłkarzy.
Ocena – Negatywna, nie może być inna.

16. WARTA GORZÓW WLKP. 18 pkt, 18-35 bramki, 5. zwycięstw, 3. remisy, 10. porażek
Najlepszy strzelec – Paweł Posmyk – 7 bramek

Miejsce w strefie spadkowej beniaminek zawdzięcza fatalnej postawie w domowych meczach (4 pkt). Na wyjazdach było już zdecydowanie lepiej. W sumie gorzowian zbyt surowo oceniać się nie powinno, bo straty do bezpiecznej mają bardo małe.
Ocena – Jak na beniaminka to przeciętnie.

17. FOTO-HIGIENA GAĆ 17 pkt, 26-41 bramki, 4. zwycięstwa, 5. remisów, 9. porażek
Najlepszy strzelec – Marcin Przybylski – 16 bramek

Zmiana trenera tuż przed sezonem, kolejna w trakcie jego trwania, a efekt w postaci miejsca w strefie spadkowej widoczny. Runda bardzo słaba w wykonaniu Foto-Higieny, co może dziwić patrząc na kadrę zespołu, w której nie brakuje ogranych w innych klubach piłkarzy.
Ocena – Bardzo zła

18. POLONIA NYSA 11 pkt, 21-49 bramki, 3. zwycięstwa, 2. remisy, 13. porażek
Najlepszy strzelec – Adam Setla – 11 bramek

Polonia idzie śladem poprzednich beniaminków z Opolszczyzny, których pobyt w III lidze ograniczył się tylko do jednego sezonu. O ile zespół z Nysy jako tako radził sobie u siebie, to na wyjazdach nie zdobył nawet jednego punktu. Nie skreślamy jeszcze Polonii, ale szanse na utrzymanie tej drużyny w III lidze nie są zbyt wysokie.
Ocena – Mierna

19. POLONIA-STAL ŚWIDNICA 10 pkt, 20-57 bramki, 3.zwycięstwa, 1. remis, 14 porażek
Najlepszy strzelec – Robert Mysta – 4 bramki

Powrót Polonii do III ligi okazał się bardzo bolesny i pokazał temu zespołów jak wielka jet różnica poziomów między III a IV ligą. Ostatnia pozycja w tabeli pokazuje, że w lecie ktoś w Świdnicy nie odrobił lekcji, czego efekt widzimy obecnie.
Ocena – Nie ma co ukrywać, fatalna.