Nasz przegląd wydarzeń w roku 2018

Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń sekcji piłki nożnej Ślęzy Wrocław, jakie miały miejsce w roku 2018.

 

STYCZEŃ

– Pierwszy zespół Ślęzy przygotowania do rundy wiosennej rozpoczął 8 stycznia. W tym miesiącu rozegrane zostały też pierwsze sparingi, w tym z pierwszoligowymi zespołami Odry Opole i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Do kadry 1KS-u dołączył wypożyczony z Odry Opole Damian Ziarko.
– Treningi wznowiła również żeńska drużyna Ślęzy. Wystąpiła ona w halowym turnieju w Żmigrodzie (3 i 4 miejsce), oraz przebywała na obozie w Nowej Rudzie.
– Zespół trenerów Akademii Piłkarskiej uczestniczył w I Charytatywnym Turnieju Trenerów Wrocławskich Klubów.
– Na obozach w Nowej Rudzie i Twardogórze przebywały młodzieżowe drużyny Ślęzy.
– Drużyna Żaków zajęła 2. miejsce w Zimowym Turnieju Piłkarskim.

LUTY

– W lutym zespół Ślęzy rozgrywał kolejne sparingi i uczestniczył też w halowym turnieju w Twardogórze. Pod koniec miesiąca odbyło się kilkudniowe zgrupowanie w Świdnicy. Kolejnym piłkarzem który dołączył do 1KS-u był Hubert Muszyński.
– Dziewczyny w meczach sparingowych spotkały się z drugoligowymi zespołami Pogoni Zduńska Wola i AZS-u II Wrocław. Zagrały też w halowym turnieju w Obornikach Śląskich, w którym zwyciężyły.
– W hali AWF odbyła się druga edycja gali „Talenty Ślęzy Wrocław”. Wśród wyróżnionych był również legendarny trener Józef Majdura. Nie mógł on jednak osobiście odebrać nagrody, a o to by trafiła ona w jego ręce zadbał cały zespół Ślęzy, który w pełnym składzie odwiedził tego znakomitego przed laty szkoleniowca.
– W Obornikach Śląskich odbył się turniej eliminacyjny MMP U14 kobiet w futsalu. Ślęza zajęła w nim 2. miejsce.

MARZEC

– Pierwszym oficjalnym meczem Ślęzy w 2018 roku był półfinał Okręgowego Pucharu Polski, w którym żółto-czerwoni wygrali 3:0 z Piastem Żmigród. Kiepsko za to wyglądały inaugurujące rundę wiosenną mecze na Sztabowej. Ślęza przegrała w nich 2:3 ze Stalą Brzeg i Lechią Dzierżoniów. Przełamanie nastąpiło w spotkaniu z Pniówkiem 74 Pawłowice, wygranym przez wrocławian 2:0.
– Rozgrywki wznowiły również piłkarki, które na inauguracje rundy wiosennej pokonały 2:1 Chrobrego Głogów.
– Do ligowym zmagań przystąpiły też drużyny młodzieżowe, a wśród nich po raz pierwszy juniorki młodsze w Lidze Makroregionalnej.

KWIECIEŃ

– Zawód spotkał na w finałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski, w którym Ślęza przegrała 0:1 w Marcinkowicach z miejscowym Sokołem. W lidze zespół grał w kratkę. Po zwycięstwie 2:1 w Zielonej Górze z Falubazem, przyszła domowa porażka 0:2 z Gwarkiem Tarnowskie Góry. Później był remis 1:1 w Żmigrodzie z Piastem i zwycięstwo 3:0 we Wrocławiu z rezerwami Zagłębia Lubin.
– Również i panie kiepsko rozpoczęły ten miesiąc, przegrywając 0:1 z AZS-em III Wrocław. Potem było już zdecydowanie lepiej. Ślęza wygrała kolejno 5:1 z Piastem Nowa Ruda, 2:1 we Wrocławiu z UKS-em Bierutów i rekordowo, bo 9:1 w Radwanicach z Kolektywem.
– Drużyny roczników 2007, 2009 i 2010 wybrały się do Opola na towarzyskie mecze z rówieśnikami z miejscowej Odry.
– Trenerzy Akademii Piłkarskiej uczestniczyli w akcji „Zamknięte Sklepy – Otwarte Miasto”

MAJ
– W maju Ślęza rozegrała aż 7 ligowych spotkań. Na początek wygrała 1:0 w Zdzieszowicach z Ruchem i 2:0 w Turzy Śl. z Unią. Niestety w domowych meczach było już gorzej. Na Niskich Łąkach żółto-czerwoni zremisowali 1:1 z rezerwami Górnika Zabrze, a na Oporowskiej przegrali 2:3 ze Stilonem Gorzów Wlkp. W meczu na szczycie 1KS zremisował 1:1 w Częstochowie ze Skrą, a następnie u siebie wygrał 4:0 z Polonią Głubczyce. Na koniec majowych zmagań po bramce zdobytej w doliczonym czasie, Ślęza wygrała 2:1 w wyjazdowej potyczce ze Stalą Bielsko-Biała.
– Świetnie w tym miesiącu spisywały się dziewczyny. Wygrały one 1:0 u siebie z Polonią Środa Śl, na wyjeździe z Polonią Świdnica 3:2. W ostatnim w tym miesiącu meczu, Ślęza po znakomitej grze rozgromiła 5:0 LUKS Ziemię Lubińską.

CZERWIEC

– Po niesamowitych meczach i bramkach w doliczonym czasie Ślęza wygrywa 3:2 z Miedzią II Legnica i 1:0 w Bielsku-Białej z Rekordem. Niestety, ostatni mecz z KS-em Polkowice kończy się rezultatem 2:2, co sprawia, że 1KS kończy rozgrywki na 2. miejscu ze stratą 2 pkt. do Skry Częstochowa. Na pocieszenie pozostaje tytuł Króla Strzelców wywalczony przez Macieja Firleja.
– Kilka dni po zakończeniu sezonu Maciej Firlej trafił do ekstraklasowej Korony Kielce.
– Dziewczyny wygrały 2:1 w Oławie z KS-em, a w ostatnim meczu, po bardzo dobrej grze przegrały z Orlikiem Jelenia Góra 3:5 i zakończyły rozgrywki na 3. miejscu.
– Zakończyły się rozgrywki młodzieżowe, a z naszego klubu najlepiej w nich spisał się zespół młodzików, który wygrał swoją ligę i wywalczył awans na wyższy poziom rozgrywkowy.
– Chłopcy z rocznika 2011 zwyciężyli w turnieju „Parasol Cup”
– Na Zakrzowie odbył się turniej „Ślęza Cup”
– Drużyna rocznika 2008 uczestniczyła w turnieju rozegranym w niemieckim Verl.
– Jak co roku bawiliśmy się na Dniu Dziecka ze Ślęzą Wrocław.
– Drużyna Orliczek wywalczyła tytuł Mistrza Dolnego Śląska na turnieju rozegranym w Pęgowie.
– Młode piłkarki świetnie spisały się w Lubinie na turnieju „FemGol Cup” zwyciężając w dwóch kategoriach wiekowych.

LIPIEC

– 5 lipca piłkarze Ślęzy rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. W ich ramach odbyło się też zgrupowanie w Nowej Rudzie. W sparingach wrocławianie zmierzyli się m.in. w Opavie z zespołem SFC i w Sosnowcu z Zagłębiem. Do drużyny dołączyli Filip Skórnica i Maciej Tomaszewski. Powrócił też Filip Olejniczak.
– W połowie miesiąca treningi wznowiły piłkarki. W meczu sparingowym zmierzyły się z ekstraklasowym AZS-em Wrocław.
– W Lubinie odbył się III Memoriał Stanisława Świerka.
– Tradycyjnie w lipcu zespoły Ślęzy uczestniczyły w turnieju „Dobiegniew Cup”
– Młodzi piłkarze i piłkarki Ślęzy opanowali Nową Rudę, bo właśnie w tym mieście na obozie przebywało sporo drużyn 1KS-u.

SIERPIEŃ

– Kolejnymi piłkarzami, którzy dołączyli do kadry 1KS-u byli Piotr Szermach, Szymon Lewkot i Hubert Banach. Ślęza bardzo dobrze rozpoczęła nowe rozgrywki, remisująs 2:2 w Zdzieszowicach z Ruchem, wygrywając 4:1 w Zabrzu z Górnikiem II i we Wrocławiu 3:1 ze Stalą Brzeg. W IV kolejce żółto-czerwoni przegrali w Lubinie z rezerwami Zagłębia, a w następnym meczu wygrali 4:2 Na Niskich Łąkach z Miedzią II Legnica.
– Żeński zespół Ślęzy również przebywał w Nowej Rudzie i rozgrywał towarzyskie potyczki z rywalami z wyższych klas rozgrywkowych – Rolnikiem Głogówek (I liga), Unią Opole (II liga) i Pogonią Zduńska Wola (II liga). Pierwszym oficjalnym meczem nowego sezonu było przegrane 0:4 pucharowe starcie z ekstraklasowym AZS-em Wrocław.
– W Nowej Rudzie kolejne drużyny Ślęzy przebywały na obozie, a inne w tym samym czasie szlifowały formę w Twardogórze.
– Drużyna rocznika 2008 uczestniczyła w turnieju rozegranym w Kravare (Czechy).
– Jako pierwsze ligowy sezon spośród drużyn młodzieżowych, rozpoczęły zespoły juniorów i juniorów mł.

WRZESIEŃ

– Ten miesiąc nie najlepiej rozpoczęli nasi piłkarze, przegrywając 0:1 w Tarnowskich Górach z Gwarkiem i remisując 1:1 we Wrocławiu z MKS-em Kluczbork. Humory poprawiły nam się po zwycięstwie 4:1 w Gorzowie ze Stilonem i 3:0 u siebie z Pniówkiem 74 Pawłowice. W ostatnim wrześniowym meczu Ślęza zremisowała 1:1 na wyjeździe z Rekordem Bielsko-Biała. Zainaugurowane też zostały rozgrywki pucharowe. W 1. rundzie żółto-czerwoni wygrali w Godzieszowej z Burzą 7:0, a w 2. rundzie w Osieku z LZS-em 12:2.
– Piłkarki Ślęzy zainaugurowały rozgrywki wygrywając 2:0 w Oleśnicy z Pogonią. W następnym meczu wrocławianki odniosły najwyższe w historii istnienia zespołu zwycięstwo, pokonując Piast Nowa Ruda aż 12:0. Ślęza wygrała też 3:2 w wyjazdowym meczu na szczycie z Polonią Świdnica. Pierwsze punkty nasz zespół stracił w bezbramkowym spotkaniu z Moto-Jelczem Oława.
– Ligowe rozgrywki zainaugurowały pozostałe młodzieżowe zespoły Ślęzy.
– Na Zakrzowie odbył się Festiwal Piłki Nożnej dla Dzieci.

PAŹDZIERNIK

– Komplet zwycięstw odniósł w październiku zespół Ślęzy, wygrywając kolejno 1:0 we Wrocławiu z Foto-Higieną Gać, 3:2 w Gorzowie z Wartą i 3:1 w domowym meczu z Piastem Żmigród. Do tego doszła pucharowa wygrana 5:3 w Jaszowicach z Polonią.
– 150-te ligowe mecze w barwach Ślęzy rozegrali Jakub Bohdanowicz i Kajetan Łątka.
– Reprezentacja Dolnego Śląska, w składzie której było ośmiu piłkarzy 1KS-u, zwyciężyła w rozegranym we Włoszech turnieju eliminacyjnym UEFA Regions’ Cup i wywalczyła awans do turnieju finałowego, który odbędzie się w Bawarii.
– Porażka 0:1 w Lubinie była jedyną, jakiej jesienią doznał żeński zespół Ślęzy. W kolejnych meczach dziewczyny wygrały 4:0 w Bierutowie z UKS-em, 3:0 u siebie z Chrobrym Głogów i 5:0 w Radwanicach z Kolektywem.
– Akademia Piłkarska nawiązała współpracę z Coerver Coaching, Elite Training Academy i Elite Performance Academy. Oficjalnie też zainaugurowała działalność Akademia Bramkarska.
– Zespół rocznika U10 zagrał w turnieju w Oberhausen (Niemcy)
– Juniorki zajęły 3. miejsce w turnieju eliminacyjnym MP U19.

LISTOPAD

– W ostatnich jesiennych meczach Ślęza bezbramkowo zremisowała w Namysłowie z Agroplonem Głuszyna, wygrała 3:0 z Ruchem Radzionków, przegrała 1:2 w Polkowicach z Górnikiem i wygrała 2:1 z Lechią Dzierżoniów. Po pierwszej rundzie 1KS plasuje się na 3. miejscu w tabeli.
– Efektownym zwycięstwem 9:0 nad Polonią Środa Śl. piłkarską jesień zakończyły dziewczyny. Ślęza zajmuje 2. miejsce w tabeli ze stratą zaledwie 2 pkt. do Polonii Świdnica.
– Na 151 zatrzymał się licznik ligowych meczów w barwach Ślęzy – Jakuba Jakóbczyka. Ten zasłużony i jakże lubiany piłkarz swoją przygodę z futbolem kontynuować będzie w Australii.
– Po raz kolejny sportowa rodzina Ślęzy bawiła się na klubowych Andrzejkach.
– Zespół rocznika 2010 towarzysko udał się do Bełchatowa na sparing z miejscowym GKS-em.
– Juniorzy mł. zajęli 2. miejsce na rozegranym w Zielonej górze turnieju z okazji 100-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości.
– Sensacyjnym zwycięstwem Ślęzy zakończył się rozegrany w Opolu turniej eliminacyjny Młodzieżowych Mistrzostw Polski U18 w futsalu kobiet.
– Drużyny Orliczek i Młodziczek nie miały sobie równych i bezapelacyjnie triumfowały w ligach dolnośląskich.
– W hali AWF odbyła się impreza „Ślęza Dzieciom”. Nasz klub zorganizował ją dla dzieciaków z wrocławskich Domów Dziecka.

GRUDZIEŃ

– Żeńskie zespoły Ślęzy zajęły 5 i 6 miejsce w halowym turnieju rozegranym w Obornikach Śl.
– Po raz kolejny młodzi piłkarze Ślęzy bawili się na klubowych Mikołajkach.
– Jak co roku odbyło się Spotkanie Wigilijne Ślęzy Wrocław.
– Po trzydniowych zmaganiach i rozegraniu 25. meczów, zespół Ślęzy rocznika 2010 zwyciężył w turnieju rozegranym w Głuchołazach.
– Fantastycznie spisała się w turnieju Mikołajkowym nasza najmłodsza drużyna (2012), która zwyciężyła w tej imprezie.
– Chłopcy rocznika 2009 zajęli 2. miejsce w turnieju „Jako Cup” i awansowali do turnieju „Jako Gold’.
– W rozegranym w Chocianowie turnieju eliminacyjnym MMP U16 w Futsalu, juniorki mł. Ślęzy zajęły 3. miejsce.
– W rozegranym w Toruniu finałowym turnieju MMP U18 w futsalu kobiet Ślęza zajęła 12. miejsce.
Tak to w skrócie wyglądał nasz rok 2018. Chyba był on całkiem niezły, choć pod względem sportowym możemy odczuwać trochę niedosytu. Wszystkim naszym sympatykom dziękujemy, że byliście z nami. Wraz z Wami mamy nadzieję, że rok 2019 będzie dla nas jeszcze lepszy, czego Wam i sobie życzymy.